Експертът: Промените в Закона за културното наследство ще разкрачват кметовете между парите и обществения интерес

Жана Джугаланова: Още нямаме Стратегия за опазване на културното наследство, а вече правим последващи движения

Идеята за децентрализация е добра, но трябва да се решат проблемите, смята специалистът от НИНКН

Ще опазим ли културните си паметници? Този въпрос си задава всеки експерт и вълнуващ се от темата гражданин, след като Комисията по култура в парламента прие на първо четене промените в Закона за културното наследство. Десетки специалисти вече изригнаха, като определиха промените като лобистки. Според тях решението на комисията в Народното събрание цели да заобиколи Националния институт за недвижимо културно наследство (НКНКН), който единствен до момента изготвя становища за намеси в паметници на културата. Промените в закона предвиждат създаване на комисии към общините, които да имат право да изготвят становища в името на по-бързите процедури, както и въвеждане на принципа на мълчаливото съгласие. Според многото противници на меко казано спорния ремонт на закона, комисиите по места ще бъдат притискани от интересите на администрациите или частния бизнес, а това сериозно застрашава културното ни наследство. Експертите са категорични, че целта е да бъде неглижиран НИНКН, а не иначе наистина тромавите процедури по одобрение на намеси върху паметници на културата да бъдат съкратени. С промените в закона намесите в културното наследство ще бъдат решавани административно, а не експертно, смятат специалисти.

В момента се гледа не да се улесни работата, а да се улесни усвояването на пари, смята  старши експертът към НИНКН Жана Джугаланова. Тя е на мнение, че идеята за децентрализация като цяло е добра. Тя обаче не е обмислена във всичките й аспекти. Като принцип децентрализацията е правилен подход, но трябва да се решат проблемите. А те са много. Най-големият проблем е липсата на архив на тези бъдещи звена, които ще бъдат създавани по общини. Първо трябва да се направи дигитализация на националния архив. Тогава всеки може да има достъп до информацията за всеки паметник. Освен това нямаме Стратегия за опазване на културното наследство. Нямаме най-важния документ, а почваме да правим последващи движения, коментира арх. Джугаланова. Тя е притеснена от опитите да се неглижира дейността на експертите и конкретно на НИНКН. В момента създаването на такива комисии към общините е все едно да изведеш здравеопазването до всяка къща, но само със санитар или необучен човек, който не може да сложи диагнозата и да те лекува правилно, допълва Джугаланова.

Тя е категорична, че с тези промени  Закона за културното наследство намесите върху паметници ще стават на принципа „харесва ми, не ми харесва”. Управниците по места ще се окажат разкрачени пред проблема дали да усвоят едни пари и да ощетят културното наследство или да се борят за защита на това културно наследство. Те ще са между финансовия и обществения интерес.  Това е неразрешим проблем. Смятам обаче, че ниското ниво проблеми, като реклами, преместваеми обекти, отношение към фасади, спокойно може да е на отговорността на местната администрация. Това се намеси, които не са необратими, допълва Жана Джугаланова.

Exit mobile version