Слави Георгиев: Да кажем „Да“ на създаване на трамваен транспорт в Пловдив

Общинският съветник ще предложи в бюджет 2022 да се заложат 100 000лв. за извършване на предпроектно проучване за създаване на трамваен транспорт в града и създаването на бизнес план
Снимки от официална страница на Шкода
„Да кажем „Да“ на създаване на трамваен транспорт в Пловдив”, призова в личния си фейсбук профил независимият общински съветник Слави Георгиев. От дълго време той лансира тезата, че именно трамвайният транспорт може да реши проблемите с трафика в Пловдив. Той за пореден път отваря темата, особено след като така наречения пловдивски S-bahn отново се завъртя в общественото пространство. Георгиев в детайл се спира на това защо идеята за S-bahn няма да реши проблема с трафика и какви са предимствата на трамвая в градска среда. Съветникът ще предложи в бюджет 2022 да се заложат 100 000лв. за извършване на предпроектно проучване за създаване на трамваен транспорт в града и създаването на бизнес план, с който да се търси финансиране от държавата и европейски средства.
Ето целият коментар на Слави Георгиев:
Как град Пловдив рискува завинаги да остане в миналия век. Борбата с трафика и мръсния въздух във високо урбанизирана територия, каквато е територията на община Пловдив (в регулация са 55 от 110кв.км.), изисква смели решения и взаимстване на опит. Не е нужно да откриваме топлата вода, за да погледнем как в развитите европейски градове, се справят с вечните задръствания.
През изминалата седмица се появи информация, че Пловдив ще се сдобие с S-bahn или т.н. извънградска железница, чрез финансиране по Плана за възстановяване и развитие (безвъзмездни европейски средства за справяне на икономиките с последствията от ковид-кризата). Всъщност, по този план БДЖ ще се сдобие с няколко модерни влака, няколко от които ще се дислоцират да обслужват гара Пловдив и съседни кратки дестинации, които отдавна съществуват и са в експлоатация, но не са допринесли за облекчаване на трафика в Пловдив по никакъв начин.
В бодрия хор се включва и община Пловдив и настоящия й кмет Здравко Димитров. Цитират се промените в ОУП (Общ устройствен план) на Пловдив и ПИРО (План за интегрирано развитие на община Пловдив), според които основно средство за борба с трафика е създаването на S-bahn.
На първо място, е необходимо да се отбележи, че администрацията на Здравко Димитров е в огромна забава и Пловдив няма приети нито промени в ОУП, нито ПИРО. Те вече са с едногодишна забава и това категорично спира стратегическото развитие на Пловдив. Нещо повече, липсата на ПИРО, лишава от възможност Пловдив да участва със собствени проекти по Плана за възстановяване и развитие на ЕС.
Но нека се върнем на същината. Какви промени ще настъпят за трафика в Пловдив, чрез евентуално, хипотетично създаване на S-bahn? Практически никакви. Това съоръжение се базира изцяло на съществуващите ж.п. линии, които заобикалят Пловдив, но са далеч от жилищните квартали и по никакъв не обхващат автомобилните потоци от и до жилищните квартали/ индустриалните зони/ болници/ училища/ университети и други обекти, генериращи автомобилни потоци. Още по-лошо, за развръзки на S-bahn, се предвижда…автобусен транспорт. Същият този автобусен транспорт, който в Пловдив е частен, нередовен, с лошо обслужване от страна на шофьори и кондуктори, но най-вече транспорт, за който кметът Здравко Димитров предвижда изравнителната субсидия за 2022г. да достигне 10млн.лв. (при наличие на прокурорска проверка за извършване на недоказани разходи). Най-общо казано, изграждането на S-bahn, в настоящия му вариант е изключително изгоден за управата на Пловдив. Първо, тя няма никаква проектна готовност, обследвания или анализи за справяне с трафика в Пловдив. Второ, евентуално изграждане на S-bahn, ще легне изцяло на плещите на НКЖИ (Национална компания железопътна инфраструктура), без да се отчита, че НКЖИ прави нещата както й са удобни на нея, а не на град Пловдив (пресните примери с пробива под Централна гара, скорошното бутане на Бетонния мост и дългогодишния отказ определени линии да бъдат преместени като начална спирка от Централна гара на Филипово или поне подмяната на морално и физически остарелите бариери на бул. „Пещерско шосе“). Това разбира се е идеалният вариант за община Пловдив да се разтовари от отговорност, отчитайки че експертния й потенциал се заключва в напълно проваления Транспортен проект (60млн.лв., от които се очакваше да се създаде т.н. зелени вълни на светофарите и да се въведе електронно таксуване в автобусите) или просто подмяна на павета с асфалт.
трамваен транспортКакво трябваше да се случи до момента? Община Пловдив трябваше да е разработила вариант за изграждане на трамвайни линии. Това трябваше да е залегнало и в готвените промени в ОУП и в ПИРО на Пловдив. Видно обаче подготвените промени в ОУП и ПИРО не са нищо повече от продължение на морално остарелите проекти за развитие на Пловдив, изготвени в 60-те г. на миналия век и отдавна отхвърлени като средства за управление на трафика и от науката и от практиката в европейските градове.
Пловдив се нуждае от изграждане на минимум 5 трамвайни линии, които да обхващат територията вътре в град Пловдив и да дават бърз и удобен достъп от гъстонаселените жилищни квартали, до индустриалните зони на булевардите Кукленско шосе, Карловско шосе, Голямоконарско шосе и др. , и които един S-bahn не обхваща като комуникация по никакъв начин. Предимствата на трамвайния транспорт са безспорно оценени, като бързина (трамваите се движат по собствени трасета и не чакат като автобусите наравно с автомобилите в задръстванията); бързо спиране и бързо тръгване; екологично чисти; превръщат се в туристическа атракция; притежават повече седящи места от автобусите.
Но най-важните предимства на трамвая са 2. Първо, изследванията сочат, че трамваят в пъти повече сваля пътници от автомобила, отколкото го прави автобусният транспорт. Второ, отнема пространства от автомобилите! Трамвайните линии в Европа се развиват както в градчета по-малки от Пловдив, като Нанси и Инсбрук (там трамваят достига до съседни села, с денивелацията на хижа Здравец), но и в мегаполиси като Истанбул и Амстердам. И това се случва, за сметка на автомобилите, каквато всъщност е целта на занятието.
Но Пловдив е на път, завинаги да остане в миналия век. Не само поради липса на ОУП и ПИРО, но и поради липсата на визия на градското си ръководство, което осланяйки се на своя манталитет и разбирания, не изготви нито един проект, с който Пловдив да кандидатства по европейския план за развитие. Необходимо ли е да припомняме, че дори най-желаният проект от Здравко Димитров-пробивът до Водната палата, се извършва без проект, на инжинеринг!!!
В тази връзка, с надежда, че Пловдив все пак може да хване последния влак за модернизация, ще предложа в бюджет 2022 на община Пловдив да се заложат 100 000лв., за извършване на предпроектно проучване за създаване на трамваен транспорт в Пловдив и създаването на бизнес план, с който да се търси финансиране от държавата и европейски средства.
Необходим е дебат, дебат за бъдещето ни като град.
Пловдив има нужда, да влезе в 21 век!
 
 

Exit mobile version