Пловдивският Административен съд излезе с решение по казуса с оспорване на легитимността на Общото събрание на жителите на родопското село Горнослав. Както ви съобщихме по-рано тази седмица Бившата кметица на Горнослав оспори решението на общото събрание срещу кариерите.
Жалбоподателката Ели Корбетова твърдеше, че решението на ОС на селото е незаконосъобразно заради начина на провеждане, организацията и разгласата му, като застъпваше тезата, че въпросът към хората е бил неразбираем.
Припомняме, че въпросът, по който горнославци са гласували и който е бил основна причина за свикване на ОС, проведено в началото на месец юли тази година, беше: „Съгласни ли сте община Асеновград чрез кмет и/или общински съвет да позволи промяна на предназначението на държавни имоти – гори, находящи се в землището на с. Горнослав, за кариери за добив на подземни богатства, сметища или замърсяващи производство чрез ПУП-ПРЗ/подробен устройствен план – план за регулация и застрояване/“. По този въпрос 50 от общо 53 жители са гласували „против“, един се е въздържал, един е отказал да участва в гласуването и един е бил „за“.
Припомняме още, че Протестите срещу изграждане на мраморни кариери в родопските села край Асеновград продължават вече втора година. Медията ни следи битката на хората от петте села от самото начало – Концесията на мрамор над Бачково е готвена 6 години.
Административният съд не намира нарушение при изпълнение на процедурата по свикване и провеждане на общо събрание на населението на с. Горнослав. Това става ясно от решение №6638 от 24 юли 2024 г, публикувано в Единния портал за електронно правосъдие на Р България.
Съдът намира обаче, че въпросът, по който е взело решение общото събрание е твърде общ и не създава задължение за местните власти (Кмет и общински съвет на община Асеновград) да го изпълнят, а съобразяването на съответния орган с мненията и становищата на гражданите на проведените общи събрания е въпрос на поемане на отговорност, в интерес на населението.
Кмет и общински съвет са тези, които допускат или отказват изработването на устройствен план, чиято цел е промяна на предназначение на държавни горски територии, но в рамките на заявено от инвеститор предложение за промяна.
Затова съдът изпраща преписката към кмета на Асеновград със задължителни указания по тълкуването и прилагането на закона и формулиране на правилен въпрос на общото събрание, както го задължава да свика и да проведе ново общо събрание.
Пред репортера ни всички членове на Инициативния комитет поеха ангажимента да следят процедурата в интерес на гражданското общество, както и да инициират съответните съдебни процедури при необходимост.
Под тепето ще продължи да следи темата.