Пълен абсурд: Собственици на заведения минават през бюрократичен ад, за да бъдат освободени от тротоарно право

Съдържателите на затворени кафенета, барове, ресторанти и други търговски обекти ще трябва да се редят на дълги опашки за куп документи, а искането им може да не бъде одобрено

Вместо да облекчи бизнеса и автоматично и служебно да преустанови плащането на таксата, както автоматично и без предупреждение обектите бяха затворени, общината го кара да изпълни множество условия

Снимки: Георги Матов

Пълна подигравка със затворения и изправен на ръба на фалита малък и среден бизнес! Така собственици на заведения в Пловдив, изгонили клиентите си и заключили без предупреждение врати заради въведените извънредни мерки на 13 март, определиха днешната заповед на кмета Здравко Димитров, с която те уж би следвало да бъдат облекчени с преустановяването на такса тротоарно право докато не работят.

Общински съвет гласува да бъде премахната тази финансова тежест от гърба на собствениците на заведения, в които са заети хиляди пловдивчани, но какво направи общината? Администрация превърна една задължителна, справедлива и ключова за спасяването на стотиците кафенета, клубове, барове и ресторанти  в града и работещите в тях мярка в тотален бюрократичен ад, в който трябва да влязат всички от бранша в следващите две седмици. Същото се получи и с първия вариант на Кризисния фонд в подкрепа на независимите творци.

Според заповедта на Здравко Димитров съдържатели на търговски обекти, които в момента не могат да функционират заради заповедта на здравния министър Кирил Ананиев, ще трябва да се редят на куп опашки за редица документи, за да „изпросят” благословията на общината в този така тежък икономически момент. Вместо това да мине по служебен път, по който на практика и заведенията не работят.

Какво се изисква от хората от бранша? Първо- всеки един от тях трябва подаде заявление за освобождаване от въпросната такса в съответната районна администрация. Нещо, което всеки може да направи във всеки един момент и го прави. Практиката е, че когато искаш да сложиш маси пред обекта си, основно когато се затопли, подаваш съответния документ, а когато настъпи застудяване или пък прекратиш дейност, пускаш искане за прекратяване на тротоарно право. Което прави първото условие безсмислено и дори абсурдно.

Но това е само първата стъпка. От всеки един представител на затворен заради заповедта на здравния министър малък и среден бизнес се изисква попълнена декларация, от която е видно, че конкретният търговски обект е преустановил дейност за периода от действието на заповедта. Нещо, което е видимо за всеки. Освен това се изискват и редица други документи- удостоверено с подпис и печат копие от касова книга, съдържащо информация за неработните дни; съкратен отчет на фискалния апарат , копие от Декларация- образец №1 до НАП за месеца, в който не се развива дейност; копие от ОКД-5- декларация от самоосигуряващо се лице/собственик, управител/ за спрените осигуровки за периода, в който фирмата е без дейност.

Бюрократичният тайфун в дни на извънредно положение, създаден от Община Пловдив, обаче не спира дотук. Изисква се още декларация по образец, от която е видно, че ползвателят на общинския имот е редовен платец до 13 март тази година. Ами ако преди това не си е платил същото това тротоарно право, тъй като е закъснял с ден или два?

Срокът за подаване на цялата тази документация е 15-дневен. След него комисии ще разглеждат и оценяват всяко едно искане. Искане от очевидно затворен бизнес. Комисиите ще изготвят протокол, който ще трябва да бъде одобрен от кмета Здравко Димитров.

„Това е абсурдно, жестоко към хората, които не работят и се чудат как да подкрепят неработещия си персонал. Те плащат наеми, плащат режийни, а сега и трябва да се молят на общината, за да не си плащат тротоарното право, което не ползват. Обидно за всички, които плащаме данъци в този град”, коментират собственици на заведения, запознали се детайлно със заповедта.

Exit mobile version