Протестиращите от „Южен“ искат нови нотариални актове и скици на имотите си

Предлагат всеки от квартала да поиска от администрацията скица с указани кадастралните номера на имотите на блока, в който е апартамента му и в нови нотариалните актове да пише, че притежава правото на строеж

Според тях, при сегашната липса на тази информация, общината можела да продаде на някой инвеститор поземлените имоти на нашите блокове

Те твърдят, че това важи за всички собственици на апартаменти в жилищни комплекси в целия град

Протестиращите подадоха жалба до ВАС

От Инициативен комитет „Граждани против презастрояването в р-н „Южен“ са пуснали жалба във Върховен административен съд, срещу определението на Пловдивския административни съд, с което им бе отказано да бъдат присъединение като страна по делото преди няколко дни.

За това ви разказахме в статията Административният съд отхвърли жалбата на протестиращите в Южен, одобри новия ПУП.

С новата жалба до върховната инстанция недоволните от строителството до Юбилейния блок целят да върнат делото в Административен съд Пловдив. Това обясни председателя на комитета Димитър Тодоров.

Вижте пълния текст на разпространеното от гражданите писмо:

„С Определение N104 от 17.01.2020г. на VIII състав на Пловдивски административен съд с председател Н. Бекиров, се поставя превес на кадастралните граници на имотите над регулационните, когато става дума за определяне на права и правни интереси по ЗУТ. Проблемът е, че регулационните граници са гаранция за правото на строеж, а всеки един от нас притежаващ нотариален акт за собственост на апартамент има право на строеж в Поземлен имот, за който никъде няма информация дали е урегулиран. Така всички ние с нотариални актове с право на строеж в ПИ 56784.530.2386, 56784.530.2387, 56784.530.2388 сме в ситуация на съмнение за това дали правото ни на строеж е реално, тъй като не става ясно дали ПИ 56784.530.2386, 56784.530.2387, 56784.530.2388 са урегулирани поземлени имоти.

Както знаем съгласно ЗУТ имаме право да строим само в Урегулирани поземлени имоти (УПИ). Въпросните поземлени имоти са част УПИ I. Ние обаче, като собственици на апартаменти в тези имоти, не разполагаме с документ, че сме част от УПИ I.

Затова предлагаме всеки от нас да поиска от администрацията на гр. Пловдив да издаде комбинирана извадка от действащия регулационен, застроителен и кадастрален план за УПИ I,  която да пазим като част от нашите нотариални актове. В тази скица трябва да са указани кадастралните номера на имотите на нашите блокове и ясно да е показано, че са част от УПИ I, а в нотариалните ни актове трябва да се запише, че притежаваме правото на строеж в плътните черни линии на съществуващото застрояване в рамките на УПИ I.

Само това ще гарантира, че ако утре нещо се случи с нашите сгради ще можем да си ги построим отново и  да си възстановим същата собственост-апартамент. Хипотетично, липсата на тази информация към нашите нотариални актове, може да се счита че община Пловдив може да продаде утре на някой инвеститор поземлените имоти на нашите блокове, после той да си урегулира имотите както намери за добре и да ни “изгони” от собствените ни апартаменти, за да построи на тяхно място каквото си е наумил.

За да защитим имуществото ни за нашите наследници, всеки от нас трябва да подаде молба в район „Южен“ за комбинирана извадка от действащия регулационен, застроителен и кадастрален план за ПИ 56784.530.2386; съответно  ПИ 56784.530.2387 и 56784.530.2388 (в зависимост от това, в кой от тези имоти е сградата му по нотариален акт); и след това да поиска преиздаване на Нотариалния си акт от Агенция по вписванията, като изрично заяви да бъде посочено УПИ-то в което има право на строеж с това Определение.

За съжаление това важи не само за нас ами за всички собственици на апартаменти в жилищни комплекси в целия град.“

Строителството до Юбилейния блок продължава

Мястото зад Юбилейния блок в Кючука е предназначено за жилищно застрояване

Exit mobile version