Проф. Мария Шнитер: Не би трябвало да изгонваме духа от своя град

„За пловдивчани би трябвало да е важно Пловдив да остане това, което е бил и това, което го прави уникално ценен. Във всеки град по света има нови жилищни сгради, но това, което го има Пловдив, го няма другаде. Не би трябвало да изгонваме духа от своя град. Материята е важно нещо и ние живеем с нея всеки ден, но ако се лишим от духа и изгоним миналото и паметта, ще живеем на едно празно място”. Това каза проф. Мария Шнитер пред камерата на „В Капана” на Под тепето, пред останките от унищожената от багери и „Медичи” великолепна вековна сграда на ъгъла на улиците „Цар Иван Александър” и „Густав Вайганд”.

Вече почти 15 години Под тепето редовно кани преподавателят в ПУ да коментира поредната съборена сграда, паметник на културата. Или бивш такъв, каквато се оказа е къщата в квартала под Бунарджика. Водим разговори по такива теми, тъй като тя е внучка на градоустроителя на Пловдив Йосиф Шнитер, който е и автор на проектите на някои от най-красивите сгради под тепетата. За жалост, немалко от тях бяха разрушени от багерите през последните 15 години.

„ Живея на сто метра от някогашната къща, пред която се намираме този път. И сега нямах желание да дойда и да видя променения пейзаж на нашата махала. За съжаление констатираме поредния случай, в който някакви граждански инициативи са опитва да спрат нещо, което обикновено се случва в рамките на закона. За пореден път станахме съучастници и отчаяни зрители на една акция по потъпкване на паметта”, каза с тъга проф. Шнитер.

И призова да се опитаме да спасим поне трите чинара пред вече съборената сграда, които вероятно също ще паднат при старт на строителство на разчистения парцел.

Цялото интервю с проф. Мария Шнитер вижте и чуйте във видеото:

YouTube video player
Exit mobile version