Правят музей на Пловдивския театър за 140-годишнината му

„ Думичката е единение. Обединение на усилията на всички, за да могат мечтите ни да се сбъднат. Единението ще бъде спасението за всички”, подчерта навръх 140-годишниата на Драматичен театър-. Пловдив директорът на културната институция Кръстю Кръстев. Именно благодарение на обединените усилия на много хора Драмата ще се впусне в година с много сценични и извънсценични инициативи. Може би най-знаковата от тях е създаването на музей на културната институция, който ще се помещава на третия етаж в основната сграда.

Освен това ще бъде създаден летопис от създаването на театъра. През януари от печат ще излезе сборник с материали от рождението на трупата, написани на ръка от актьора Георги Мятев преди 140 години. „ Това е жив, поетичен ярък начин да се представи историята на ентусиазма, пионерството и дори лудостта на тези хора, които три години след Освобождението създават едно нещо, което днес честваме”, заяви театроведът Катя Георгиева.

Именно тя е човекът, който се зае със събирането на архива и историята на трупата. Георгиева подчерта, че големи усилия са концентрирани в създаването на музей на театъра. Той ще показва на посетителите историята, актьорския състав през годините и тайните на раждането на един спектакъл. Чрез модерните технологии ще бъде даден достъп до изключителния архив на 140-годишната институция.
„ Ще изградим пространство, което да е изцяло посветено на духа и историята на театъра”, добави театроведът.

Идеята за музей на театъра се реализира с помощта на оглавяваната от Любозар Фратев фондация „Балкански културен форум“ и дарение от 25 000 лв. „ В големи известни театри има подобни музей и експозиции. Може да служи за образователни цели. Над 200 души са дали дарения за осъществяване на идеята”, съобщи Фратев.

Дизайнерите от студио „Апартамент 101” Олимпия Желязкова и Георги Мухчиев работят по обединяването на информацията от историята на театъра. Със средствата на виртуалната реалност ще възстановят първата зала , за която има много информация. С VR очила ще може да бъде видяно първото в България професионално театрално пространство. „ Искаме да отворим театъра към публиката и да покажем всеки етап от реализацията на един спектакъл. Как се случва той от първите скици и чертежи до сцената”, каза Олимпия Желязкова.

Ще има и физическата експозиция от живота на трупата през годините. Както и специално огледало, на което ще се маркират всички, които са част от днешния Пловдивски театър или творческият им път е минал от тук. Първи се подписа Кръстю Кръстев.

Exit mobile version