„Пластмасовият“ тютюнев склад до Библиотеката придобива вид

С всички съгласувания и напълно законно, вместо автентичната архитектура на легендарната сграда се лепят фалшиви неокласически елементи, каквито сградата никога не е имала

Започна да придобива вид новата сграда, която се издига на мястото на почти изцяло разрушения легендарен за пловдивската история тютюнев склад и административна сграда на Атанас Куцооглу. Сградата до Народната библиотека на ъгъла на „Авксентий Велешки“ и „Иван Вазов“ започва да бъде окичвана с измислените си псевдо-исторически архитектурни елементи, наместо отлично запазената преди унищожението прекрасна сграда на арх. Димитър Попов.

Шедьовърът на „Професора“, както са наричали знаменития арх. Попов, е построен през 20-те години на миналия век в актуалния за времето стил, изчистен от излишна декорация с доста лаконични орнаменти по фасадата. В нея се с намирала и администрацията на една от най-успешните компании А.К.А. на известния тютюнотърговец и огромен дарител за множество каузи Атанас Куцооглу. В последствие е национализирана и повечето пловдивчани я помнят като администрацията на тютюневия комбинат „Родопи“.

Запазената сграда е изцяло префасонирана от днешните собственици, които спечелиха дело срещу Националния институт за недвижимо културно наследство. Първоначално от Министерство на културата отказаха да съгласуват проекта, който предвижда – и в момента се изпълнява – пълното стилово унищожаване на сградата, макар и запазвайки част от нейната конструкция. Вдигнати са нови мансардни етажи, а на мястото на стария прекрасен зелен двор е изградено още едно ново тяло – всичко това, с всички нужни одобрения и съгласувания след последното решение от 2021 година на Върховния съд.

След грубия строеж вече се поставят фалшиви фронтончета и други фантазирани елементи от фибран в нео-класически стил, никога несъществували в тази или съседните сгради в тютюневия квартал, известен на всеки среднообразован човек с предимно сецесионовия си дух. Дух, който все повече и повече губим, заменян от несъществували нови сгради.

Exit mobile version