Операта слезе днес от сцената, излезе на протест

Артистите от Държавна опера- Пловдив слязоха в Дена на народните будители от сцената на Дома на културата и прекратиха репетицията си, за да излязат на протест. Музикантите, хористите, балета, солистите и техническите екипи на културната институция настояха за достойно финансиране. Те остро възразиха срещу свиването на бюджета за култура до 0,4%.

Освен операта днес в града протестират и много други представители на различни културни институти. Всички са категорични, че ако не се вдигнат унизително ниските възнаграждения за хората от културния сектор, ще се наложи съкращения на много хора и сериозен риск за големите, но и за малките културни институти.

„От заплащането и отношението на държавата към нас зависи дали ще имаме ново поколение творци, или ще останем на доизживяване или закриване“, алармира Борис Кучков, един от синдикалистите в операта. Той не скри, че получава 1400 лева брутна заплата. „Не искаме да се сравняваме с никоя друга професия, но когато полагаме този висококвалифициран труд, да имаме нормално заплащане“, добави той. И добави, че всеки лев, които творческите индустрии получават като субсидии, не е дарен, а заработен и носи след себе си огромна добавена стойност. Вижту и чуйте какво каза още Борис Кучков във видеото:

Протестиращите пред Дома на културата припомниха всички искания на сектора:

1.Да бъдат увеличени работните заплати в сектора на не по-малко от 2000 лв. и да бъдат изравнени възнагражденията с работещите в бранш „Образование“.

2. Да бъде увеличен бюджетът за култура на 1% от БВП.

3. Да бъдат променени правилата за провеждане на конкурсни сесии за целево финансиране на проекти в областта на културата като бъдат признавани и разходи за възнаграждения на служители на кандидатстващата организация. До този момент такива разходи са недопустими.

4. Да бъде увеличен с 50% Единният разходен стандарт за 2024 г. за субсидирана бройка на музеи, художествени галерии, библиотеки и читалища.

5. Да бъде въведен Единен разходен стандарт за издръжка на останалите 50 музея, които все още са финансирани като местни дейности.

6. Да бъдат определени средства за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи на музеи, библиотеки и галерии.

7. Да бъдат изготвени нормативни актове, с които да бъдат осигурявани културните институти /извън единния разходен стандарт за издръжка/, с допълнителни средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието.

8. В областта на музикално-сценичните изкуства и театрите да бъде осигурена основна работна заплата, а действащата към момента Методика, съгласно  чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата, да бъде преработена като допълващ стандарт за осъществяване на дейност и допълнителни възнаграждения.

9. Да бъде въведен допълващ стандарт за дейност, свързана с дигиталните услуги и дигитализация на книжовната памет, за софтуерните продукти и платформи, така както е във всички европейски културни институти.

10. При разкриване на нови филиали и центрове към регионалните културни институти, те да бъдат обезпечавани с допълнителни щатни бройки.

11.  Да бъдат осигурени достойни възнаграждения за работещите в БНР, Българската национална филмотека, Държавната агенция „Архиви“.

12. Министърът на културата Кръстьо Кръстев да поеме отговорност, както правеха неговите предшественици от времето на Елка Константинова насам, и да подпише като страна Браншовия колективен трудов договор за „Музеи и галерии“. Ако той не направи това, каним  премиера Николай Денков да подпише Договора, както се споразумя с енергетици, миньори и зърнопроизводители.

Exit mobile version