Общината вади на тезгяха архитектурно бижу на арх. Йосиф Шнитер

Сградата на бул. „Руски”№48 е вкарана за продажба в Годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти
Добър стопанин ли е Община Пловдив? Не, що се отнася до паметници на културата или сгради без защитен статут, но с изключителна историческа и архитектурна стойност. Администрацията системно налага санкции на частни собственици на стари знакови къщи, които не се поддържат и представляват опасност за пешеходците. Но самата тя не полага грижи за собствеността си в такива имоти, при все, че има близо 100 души на щат в общинското предприятие „Жилфонд”, които би следвало да правят точно това.
Вместо да стопанисва подобаващо собствеността си в културни паметници, общината предприема по-лесния ход- да се раздели с нея. Куп такива примери се откриват за пореден път в „Годишната програма за управление и разпореждане с имоти- общинска собственост за 2022г.”. За продан отново се вадят емблематични сгради в самото на сърце на града, като първата сграда на Родопския пансион на ул. „Велико Търново” 7.

????????????????????????????????????
Тази година обаче на тезгяха се слага и една от най-красивите сгради от все още живото наследство на градоустроителя на Пловдив арх. Йосиф Шнитер- превъзходната къща на бул. „Руски”№48. За продажба в годишната програма ще бъдат обявени първия и третия етаж от сградата, в едно с 2/3 от парцела. Или две-трети от целия имот.
„ Община Пловдив управлява имотите ни като харизан автомобил еднодневка – без каквато и да е мисъл и поддръжка, докато се разпадне и стигнем до продажба за скрап”, коментира след заседанията на постоянните комисии към Общински съвет съветничката от Демократична България Веселина Александрова. Цялата група на ДБ ще настоява на следващата сесия имотите, които имат културно-историческа стойност, да отпаднат от програмата, а общината да положи грижи, вместо да иска да се отърве от тях.
„ Едни и същи паметници на културата вече трета година поред се вкарват в програмата за продан, вместо да се стегнат, защото процедурите в НИНКН били трудни и бавни. Значи общината с целия й ресурс не може да изготви проект и затова вече трета година се каним да продадем архитектурно-историческото си наследство, без да си мръднем пръста да го запазим от срутване? След още три години такова бездействие вместо да разполагаме с прекрасна къща, привличаща погледи, като сградата на Шнитер на бул. „Руски”, ще продаваме прекрасен парцел на нейно място”, допълни Веселина Александрова.

Exit mobile version