Кога Пловдив ще има Обществен съвет за закрила на културното наследство?

Пловдив няма учреден Обществен съвет за закрила на културното наследство, по смисъла на чл. 17, ал. 1 от Закона за културното наследство, потвърди пред репортер на Под тепето ресорният заместник-кмет Пламен Панов.

Припомняме, че по-рано днес граждани внесоха в общината питане по темата.

Липсата на този съвещателен орган е слабост, но това не означава, че Община Пловдив не опазва движимото и недвижимото културно наследство. Има множество други инструменти, с които това се случва„, коментира Панов.

Архивите на медията ни обаче показват, че Пловдив вече има Обществен съвет за културата и културното наследство и той е факт от 21 май 2015-а г, тогава културни дейци от града учредяват независимия орган в Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“, а на събитието не присъства никой от тогавашната администрация на Пловдив, въпреки, че създаването на въпросния съвет е залегнало в Културната стратегия на Община Пловдив 2014 – 2024 г. След тази дата, никъде в медийните архиви не се появява информация за някаква дейност от страна на така учредената гражданска инициатива. Няма данни и за официално припознаване на въпросния съвет от страна на управата на Пловдив по онова време.

По мнението на настоящия зам.-кмет по култура, в този случай е ставало дума за начинание на активисти – ентусиасти, което не кореспондира пряко с цитирания по Закона орган.

„Създаването на Обществен съвет за закрила на културното наследство, като съвещателен
орган към общината, по силата на ЗКН става със заповед на кмета. Съгласно Закона, той трябва да има правилник за дейността си, секретар и т. н. Както например, Консултативния съвет по въпросите на туризма, който от години функционира към Община Пловдив и в правомощията му е и разглеждането на Годишната програма за развитие на туризма“, уточни за Под тепето Пламен Панов.

На въпрос на медията ни „на какво точно се дължи липсата на този орган“ той заяви, че в момента Министерство на културата готви промяна в Закона за културното наследство.

Проблемът е, че все още има липси в Закона. Необходимо е те да бъдат разписани от законодателя. Освен функцията на този Обществен съвет, е нужно да се дадат ясни критерии и указания за това как функционират тези съвети, от колко и какви членове да са съставени и други. Към този момент върви такава процедура. МК има ангажимент за конкретните насоки и и на база на това да се направи правилник, за да работи. Трябва да е ясно също дали ще разглежда само въпросите на движимото или и недвижимото културно наследство и прочие„, конкретизира Панов.

Той се обяви категорично „За“ това Пловдив да има такъв Съвет и очаква, след като минат промените в Закона, той да бъде направен.

Още повече, че предстои и създаването на нова Културна стратегия стратегия на Община Пловдив за следващия период„, допълни заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“.

Exit mobile version