Граждани събират подписка за запазване на паветата по Карловска

Подават заявка до НИНКН за признаване на улицата за недвижимо културно наследство

Асфалтовото бъдеще на „Карловска”, с което Под тепето се занимава в поредица от публикации, развълнува куп пловдивчани. Заради изпълнението на Водния проект се предвижда характерната едра сиенитна настилка от почти напълно запазената от началото на миналия век улица да бъде премахната, а на нейно място да бъде положен асфалт. Тъй като така било зададено в проекта, обясняват от администрацията. Според наши източници, ако кметът на район Северен прояви инициативност, може да промени проекта в частта „настилка”, за да спаси паважа. Засега няма индикации, че Стоян Алексиев има такова намерение.

И докато властта дреме, хората действат. Няколкото ни публикации по темата предизвикаха не просто онлайн дискусии, а доведоха и до конкретни действия от страна на загрижени за градската среда пловдивчани. От няколко дни е в ход подписка за запазване на автентичната визия на „Карловска”. И не само това- инициативна група спешно подава заявка до НИНКН за признаване на улицата за недвижимо културно наследство.

Писмото за това е изпратено днес с препоръчана поща. Каква ще е реакцията на института към Министерството на културата, предстои да разберем. Дотогава обаче, заради внесеното искане, улицата има временно защитен статут. Инициативата идва от общинският съветник Добромира Костова.

“ Обединени сме от общото виждане, че улицата заслужава да получи статут на групов паметник на културата. След консултации с архитекти и след запитване, което отправих до Националния институт по недвижимо културно наследство (НИНКН), стартираме процедура по обявяване на статут на групов паметник, като първата крачка е изпращането на официално писмо – заявка от името на инициативната група, с което сезираме министъра на културата и в частност НИНКН за всички ценни черти на улицата от културно, архитектурно и историческо естество. Постарахме се да опишем накратко самобитната атмосфера на улицата, традициите в търговията и занаятчийството, свързани с нея, както и нейната наситена история, архитектура и колоритност. Голяма помощ получихме от Теодор Караколев, който написа задълбочен анализ на тема ценните артефакти на „Карловска“ (може да се прочете в „Под тепето“, публикуван е на 25.03). Копие на това наше писмо – заявка е пратено и до кмета на р-н Северен – Стоян Алексиев и до зам-кмета по „Култура, археология и туризъм“ Пламен Панов. Трябва да кажа, че ситуацията с обявяването на извънредно положение в страната ни забави в много отношения и най-вече отложи първоначалния ни план да съберем мащабна подписка в полза на искането „Карловска“ да бъде паметник на културата. Сигурна съм, че в нормални времена щяхме да съберем огромен брой подписи, но сега точно нямаше как. Нека не забравяме, че в момента текат дейности по Водния проект на гр. Пловдив и има план паважа на Карловска да бъде заменен с асфалт, така че трябва да се бърза. Да се надяваме, че скоро ще излезем от извънредното положение и ще можем по-спокойно да действаме по темата. Също толкова много се надявам, че ще успеем заедно да съхраним едно такова ценно, истинско и красиво място в Пловдив“, написа Добромира Костова във Фейсбук.

Exit mobile version