Десетки протестираха срещу евентуалната концесия на Гребната и намеренията за изграждане на втори канал

Десетки пловдивчани се събраха на протест в защита на Гребния канал днес. Те недоволстваха срещу намеренията на общината да вкара цялата зона в Годишната програма за управление и разпореждане с общинско имущество заради инвестиционни намерения за изграждане на дублиращ гребен канал, атракциони, изкуствени водни площи и паркинг за 700 автомобила върху 150 декара зелена площ между съществуващото съоръжение и река Марица.

Както Под тепето написа, уведомлението за интерес до кмета на Пловдив Здравко Димитров е изпратено от Инициативен комитет, който иска да изгради дублиращ гребен канал и ред други неща срещу концесионирането в последствие на цялата зона. Предложението на комитета е за „иницииране на процедура за предоставяне и концесия за строителство и управление на Световен гребен спортен център с парк за водни атракции, отдих и риболов”. В него влизат всички гребни клубове- „Академик”, „Черпоков”, „Чипилски”, „Хеброс”, както и Българската федерация по гребане. В Инициативния комитет са още Сдружение „Бизнесът за Пловдив” и „Марбро Турс”- дружество, което има пряк интерес за подобно развитие на зоната, тъй като хотелът му се извисява на старта на Гребния канал. В следствие на инвестиционните намерения общината вкара Гребния канал в цялата му водна площ и прилежащи зелени площи, Лекоатлетическия стадион, както и още няколко големи имота в парк “Отдих и култура”, в Годишната програма за управление и разпореждане с общинско имущество за 2022г.

Събралите се днес на Кулата пловдивчани бяха категорични, че няма да позволят гребната база да попадне в частни ръце. „Този обект е на Пловдив и пловдивчани. Някои имат желание да изсекат 150 декара гора и странно как не виждат дървета там. Твърдят, че има единствено саморасляци, а това очевидно не е така. Събитието днес е само първата стъпка от протеста и ако общината не изтегли зоната от Годишната програма за разпореждане с имоти той ще продължи още по-масово и шумно”, обясниха организаторите.

Освен да протестират събралите се на Кулата хора обединиха усилия и почистиха нерегламентирано сметище, образувало се в зелената зона край канала. „Да свършим работата на кмета, на „Чистота” и „Градини и паркове”, въпреки, че плащаме данъци”, обясниха инициаторите на събитието.

Гражданите полагаха парафи в подписка срещу евентуалната концесия на зоната и инвестиционните намерения, която ще бъде внесена в общината. Всеки един от тях заяви готовност да пусне възражение срещу годишния план за управление на общинско имущество в рамките на общественото обсъждане, което върви.

Протестиращите подкрепиха част от групата на Демократична България в Общински съвет. Зад исканията на гражданите застана и областният управител Йордан Иванов.

„Тук съм, за да изразя гражданска позиция. Поемам ангажимент пред вас за използвам всяко едно правомощия и възможност, дадени ми по силата на закон, за да спрем тази нередност”, заяви пред протестиращите областният управител.

„Подкрепям всяка инициатива против презастрояването на града ни. Намирам са нецелесъобразно унищожаването на белия дроб на Пловдив и считам, че този протест трябва да получи пълна подкрепа. Трябва да се разграничат двата разговора- за изсичането на гората между канала и Марица и това дали Пловдив може да е домакин на състезания по гребане от най-висок клас. Притеснителното е, че често пъти през такива добри намерения са се случвали най-лошите неща”, коментира пред журналисти губернаторът.

Той заяви, че следващата седмица ще проведе среща с ръководството на Община Пловдив по казуса.

Exit mobile version