Авторът на Под тепето Теодор Караколев с номинация за Награда Пловдив за журналистика

Той е сред претендентите за приза заради десетки публикации по темите: архитектура, градска среда и опазване на културно-историческото наследство на Пловдив в рамките на 2019г.

На следващото заседание на 19 май на комисиите в 12-те категории, журито ще реши кои са победителите

Авторът на Под тепето Теодор Караколев е една от трите номинации в категорията „Журналистика в сферата на културата” преди финалното заседание на комисиите. Тео е във финалната тройка в компанията на колегите от БНТ Деница Владимирова Торньова, за поредица репортажи и предавания от културния живот в града през изминалата година, и на Десислава Шишманова за авторство на документалния филм „Одисей”. Караколев е номиниран за десетки публикации в Под тепето по темите: архитектура, градска среда и опазване на културно-историческото наследство на Пловдив в рамките на 2019г.

Всяка година в навечерието на 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, Кметът на Пловдив връчва престижното отличие „Награда Пловдив“ на творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за конкретно произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирани през предходната година.

Общо 79 са предложенията, които бяха внесени за удостояване с „Награда Пловдив“ за събития и културни факти, реализирани през предходната 2019 година в общо 12-те категории. Отчетен бе и голям интерес към новата категория за удостояване със Специалната награда „Пловдив” за изключителни постижения и цялостен принос  в областта на изкуството и културата, която е въведена за първи път.

Според статута, предложенията за присъждане на Награда „Пловдив“ и на Специалната  награда „Пловдив“ се внасят от името на културни институти, образователни институции, неправителствени организации, медии, издателски къщи, културни оператори, други юридически или физически лица.

На своето първо заседание, отделните комисии, съставени от специалисти в сферата на културата – изявени пловдивски творци, писатели, издатели, преводачи, художници, музиканти и т.н., имаха задача да гласуват и определят номинациите –  не-повече от 3 в отделните категории. На следващото второ заседание на 19 май, те ще трябва да решат кой печели наградата във всяка категория. Статутът допуска и възможността да не се връчи награда, ако журито прецени. Припомняме, че за първи път наградата е 2000 лева, а за новата „Специална награда за цялостен принос – 10 000 лева.

Предвид мерките във връзка с COVID – 19, Община Пловдив взе решение тази година самото награждаване да се състои в две части. Всички победители да получат своята парична награда още през май, след като бъдат обявени. Официалната церемония на която ще бъдат връчени статуетките „Награда Пловдив“ и дипломите ще се състои на 1 септември 2020 г. на Римския стадион, а музикален домакин ще е Фолклорен ансамбъл „Тракия“ Пловдив.

Заместник-кметът Пламен Панов и екипът на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на община Пловдив пожелават успех на номинираните.

„Нека най-добрите победят! Щастлив съм, че „Награди Пловдив“ е още една възможност да отдадем заслужена почит, знак на уважение и признателност към постиженията на пловдивските творци, заради които нашият „древен и вечен“ град стана първата българска Европейска столица на културата през 2019 година. Обаянието на тяхното творчество ни кара да пазим традициите и да ги подхранваме с нови събития. Богатата културна програма на Пловдив е доказателство за това, че той винаги е бил и ще бъде културната столица на България“, каза заместник-кметът Пламен Панов.

Ето и номинациите в отделните категории:

В раздел „Художествена литература и хуманитаристика“, в който имаше 10 предложения, номинирани за награда са:

Раздел „Художествен превод“ ( от 4 предложения), номинирани са:

Раздел „Журналистика в сферата на културата“ (от 8 внесени предложения), номинации получиха:

Раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“ ( 2 предложение)

Раздел „Музика“ ( от 9 предложения), номинирани:

Раздел „Танцово изкуство“ бяха внесени 2 предложения, след разглеждането на които, комисията реши, че не може да излъчи номинации .

Раздел „Театър“ ( внесени 4 предложения), номинации получиха:

Раздел „Изобразително изкуство“ ( внесени 4 предложения), номинация:

Раздел „Аудио визуални изкуства и фотография“ ( от 8 предложения), номинации получиха:

Раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта“ ( от 8 предложения), номиниран:

Раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца“ (от 5 внесени предложения), номинации:

Раздел „Съвременни мултижанрови изкуства“ (от 3 предложения), номиниран:

Раздел Специална награда „Пловдив“ – от общо 12 предложения, комисията реши да номинира:

 

 

Exit mobile version