Арх. Прокопиев: Арката на Димчо Павлов е съгласувана с паметника „Кудоглу“

От отдел „Култура“ отричат: „Това са две отделни преписки“

Позицията на арката на Димчо Павлов трябва да е съгласувана от Министерството по време на съгласуването на поставянето на паметника на Кудоглу в Цар Симеоновата градина. Това съобщи за „Под тепето“ архитект Прокопиев, който работеше преди години по реконструкцията на парка.

В схемата, направена за монтажа на бюста на Кудоглу е вкарана и схема за арката на Димчо Павлов. „Поне това е проектът, който изработих аз – не съм сигурен какво е внесено в Министерство на културата, може да не са харесали тази схема и да има друга, служебно изработена“, коментира арх. Прокопиев. Той добави, че е контактувал със зам.-кмета Панов и инициативния комитет за възстановяване на паметника на Кудоглу в центъра на града, с които са се разделили в добри отношения и с благодарности.

Коментарът му идва след отговорите на въпроси на „Под тепето“ защо се бави възстановяването на скулптурната композиция, посветена на 100-годишнината от Земеделско-промишленото изложение, дало начало на Цар Симеоновата градина. От местната власт заявиха, че се чака съгласуване с НИНКН, тъй като паркът е културна ценност.

Във връзка с коментара на арх. Прокопиев, от отдел „Култура“ коментираха:

„Това са две отделни преписки, защото освен неговия проект се прилагат още много други неща – схеми, начин на поставяне, точно място, т.е. има още отделни части – конструктивна схема, архитектура, озеленяване, осветление и т.н

За бюст-паметника на Кудоглу на заседанието на Комисията, която разгледа този казус, за да даде съгласие даже присъстваха Пенчо Братанов – от страна на наследниците и наш представител – архитект, за да защитят проекта пред комисията или да отговорят на въпроси, ако се налага.

За арката на Димчо Павлов са внесени също още много приложения – пак конструктивна схема, архитектура, озеленяване, осветление и т.н. Скулпторът Иван Тотев, Снежана Фурнаджиева и още хора от ДПХ, заедно с колеги от общината ходиха в градината да огледат и фиксират точното място. То е описано, начертано и присъства в документите за ЕСУТ на общината.“, уточниха от отдел „Култура“.

Припомняме, че арката бе премахната през 2015 година по време на един от ремонтите на парка. Въпреки някои твърдения в общественото пространство, че тя не е била включена в проекта на арх. Петко Прокопиев, това не е така – арката е била част от плана и дори е било предвидено художествено осветление за нея. Тя обаче бе премахната по едноличното желание на екс-кмета Иван Тотев.

Exit mobile version