Арх. Мария Стоянова за „Фонтанът с ябълката”: Има нещо доста наивно в символиката за ябълка и вода

Не можем да пълним безразборно центъра на Пловдив с всякакви идеи и хрумвания на инвеститори, макар и дарения, смята тя

„Това място няма нужда от силни акценти, защото е заобиколено от достатъчно исторически елементи и сгради”

Арх. Мария Стоянова за проекта „Фонтанът с Ябълката” пред Под тепето

Трябва да започна с това, че много уважавам твореца и човека Цвятко Сиромашки. Харесвам неговото творчество.

Арх. Мария Стоянова с част от младите архитекти, реализирали проекта за стълбите зад Джумая джамия през 2012г.

Видях по медиите предложението за пластика и вода на мястото зад Джумая джамия  и си спомних за идеята и реализацията на 14 млади колеги и техни приятели, които направиха нещо изключително приятно за същото място. През 2012г. се проведе архитектурна работилница за 3 емблематични стълби в центъра на Пловдив. Целта беше да се дадат идеи за ревитализация на тези позанемарени обществени места. Едната стълба беше точно пространството зад джумаята. Идеята на колегите беше с много философия, функционалност и спокойствие. Да, именно спокойствие. Това място няма нужда от силни акценти, защото е заобиколено от достатъчно исторически елементи и сгради. Това прецениха и колегите тогава, като направиха голяма елипсовидна дървена пейка, която пълзеше по терасите и даваше възможност да поседиш на сянка под високите дървета,  да почетеш или поприказваш с приятели, дори да полежиш. В единия край можеше лесно да  се транформира в малка сцена и цялата зона да се превърне в приятен амфитеатър. За съжаление Общината тогава не откликна на предложението на КАБ да запази тази реализация, която беше започнала да става приятно и атрактивно място за младите хора.

Сега чета, каква е идеята на новото предложение. Струва ми се, че има нещо доста наивно в символиката за ябълка и вода. Неслучайно колега възкликна: „Защо не чушка, когато в Пловдивското поле се отглеждат най-много чушки?”. Размерът от 3 метра на ябълката е изключително агресивен.

Смятам, че не можем да пълним безразборно центъра на Пловдив с всякакви идеи и хрумвания на инвеститори, макар и дарения. Екстериорното обзавеждане е важен фактор, за да изглежда едно външно пространство добре. В центъра на Пловдив трябва да е обозначено предварително, къде е добре да има пластики, къде водни атракции, къде дървета, къде може да има малки сцени, къде временни пазари и павилиони, къде пейки, къде временни и постоянни указателни и информационни табели, къде места за временни изложби и изложения. Всички тези елементи трябва да допълват и без това наситеният с интересна и многообразна архитектура пловдивски център, а не да се натрапват с големина и обеми.

Exit mobile version