Обществен съвет към Омбудсмана ще наблюдава най-големия инфраструктурен обект в Пловдив

Бизнесът за Пловдив: Обществената поръчка за пробива под Централна гара има недостатъци

Браншовите организации на архитекти и инженери твърдят, че Бетонния мост може да бъде повдигнат, вместо да се събаря

Съветът ще има компетентност да направи цялостен анализ на проекта с различни варианти, за да не стане Пловдив заложник на една фирма – спечелила търг

Таня Грозданова

Обществен съвет към Омбудсмана на Пловдив ще наблюдава най-големия инфраструктурен обект в града, това стана ясно след проведената днес преди обяд среща между представители на Сдружението с нестопанска цел „Бизнесът за Пловдив“ и обществения застъпник Борислав Стаматов. Тя се проведе в приемната на омбудсмана и на нея присъстваха председателят на СНЦ“Бизнесът за Пловдив“ Атанас Рогачев, инж. Румен Хорев – ръководителят на секцията за инфраструктурни и транспортни проекти, и изпълнителният директор на Сдружението Александър Стайков.

На инициираната от бизнеса среща страните са се разбрали за създаването на Обществен съвет към омбудсмана, който да следи най-големия инфраструктурен проекта на територията на града, дело на НКЖИ, а именно пробива под Централна гара Пловдив.

Припомняме, че преди няколко дни бе обявена обществената поръчка по проекта. 80 000 000 лева за пробива под Централна гара в Пловдив

Според експерти от Бизнеса за Пловдив, тя има недостатъци. От ръководството на Сдружението информираха омбудсмана, че в нея липсва  предпроектно проучване, свързано с геологиията на терена; указания как точно ще се извършва пробива – споменати са открит и подземен способ, но проблемът е, че вероятно изпълнителят може да избере открития. Рисковете за него са, че ще трябва да бъде премахнат обходния воден колектор, който иначе в бъдеще би трябвало да се свърже с очаквания Южен обходен колектор. От друга страна двата проекта въобще не са съгласувани.  Има реална опасност, ако тези недостатъци не бъдат отстранени, и поръчката бъде спечелена в този си вид, това да доведе до наводнения, заради нарушаване на съществуващата техническа инфраструктура, която после няма да се възстанови и големият обходен колектор да отиде в историята за неопределено време.

Решението да бъдат избегнати всички опасности е създаването на този обществен съвет смятат от СНЦ „Бизнесът за Пловдив“ и Кабинета на омбудсмана. В този граждански орган ще са 10-тина човека, които ще са с експертен капацитет. В съвета ще влязат представители на Камарите на инженерите и архитектите, както и експерти на Бизнеса за Пловдив. Съветът ще има компетентност да направи цялостен анализ на проекта с различни варианти, за да не стане Пловдив заложник на една фирма, спечелила търг.

Експерти на Камарите на инженерите и архитектите твърдят,  че не е необходимо Бетонния мост да бъде съборен, за да се осъществи проекта на НКЖИ за модернизация на трасето.

Инженер Асен Георгиев –проектирал двете естакади на съоръжението е категоричен, че мостът може да се повдигне с 40 см, което е достатъчно за целта.

Възможностите за осъществяване на пробив под линиите са поне 4, но се избира най-скъпият и най-разрушителен

Дани Каназирева: Стига лъжи за Бетонния мост

Кметът за пробива под Централна гара: Има много въпроси

Няма да се отчуждават частни имоти с реализирането на пробива под Централна гара

Пробивът под Централна гара започва през 2019-а

Exit mobile version