282 670 пловдивчани с право на глас в Местни избори 2023

Днес се провежда първият тур на местните избори в България за мандат на управление 2023 – 2027 г. гласуваме за кметове, общински съветници и районни кметове. Балотажите на кметските надпревари са на 5 ноември.

282 670 пловдивчани имат право на глас на днешните Местни избори 2023. От тях 2 170 са избирателите, които ще гласуват за пръв път за кмет на Община, районен кмет и общински съветници. Това са жители с постоянен адрес в гр. Пловдив, навършили 18 години в периода между 02.04.2023г. и 29.10.2023 г.

Те ще гласуват в 472 са избирателните секции на територията на Община Пловдив, в т.ч. влизат и 4 бр. избирателни секции за гласуване с подвижна избирателна кутия на хора с трайни увреждания и 9 бр. секции, образувани в лечебни заведения и места за лишаване от свобода.

Най-много са гласоподавателите в район „Южен” – 63 159, следват тези в район „Централен” – 59 498, на трето място по брой са в „Тракия” – 44 836, после в район „Източен” – 43 362, район „Северен” – 40 882 и район „Западен” – 30 993.

За улеснение на гласуването, за избиратели с увредено зрение или затруднения в придвижването, в изборния ден е осигурен безплатен транспорт. Заявки за специализиран транспорт на хора с трайни увреждания от дома им до избирателната секция и обратно до дома на избирателя се приемат до 17.00 часа на 29.10.2023г. на телефони: 032/962478 и 0887484884.

Как се гласува?

Особеност при местните избори е, че за всеки отделен избор – за кмет на община, на район или на кметство, както и за общински съветници, се гласува с отделна бюлетина.

Бюлетините са отпечатани на бяла и непрозрачна хартия. На гърба на всяка има място за два печата на секционната избирателна комисия (СИК). В долния десен ъгъл има осемцифрен номер, който се откъсва по перфорирана линия от член на СИК след гласуването.

Бюлетината за общински съветници

Отляво се намират номерата на партиите и коалициите, регистрирали листи, както и независимите кандидати за общински съветници. Вдясно има кръгчета за отбелязване на преференция, които започват от 101 и стигат до 151 за Пловдив. Списъците на самите общински листи са достъпни в коридорите отвън пред секциите, както и онлайн в регистрите на общинските комисии и в сайтовете на политическите формации. Има и опция „Не подкрепям никого“, при отбелязването на която гласът е валиден, но се брои единствено за избирателната активност.

Бюлетините за кмет на община и районен кмет

са еднотипни. Отляво са имената на партиите и коалициите, издигнали кандидати, отдясно са имената на самите кандидати, а по средата между двете са самите номера на партиите, коалициите или независимите кандидати.

Избирателят застава зад паравана за гласуване и отбелязва вота си за кмет и листа с общински съветници, като поставя знак Х или V в квадратчето с номера на избрания от него кандидат и партия или коалиция, или в това на опцията „Не подкрепям никого“. Отбелязването с тези знаци е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят. По желание избирателят може да отбележи и преференция, ако няма отбелязана преференция, гласът се брои за водача на листата.

Вписването в бюлетината на специални символи като букви, цифри или други знаци прави гласа недействителен.

Бюлетината се сгъва така, че да не се вижда отбелязването. Препоръчително да се сгъне два пъти, като отгоре остане мястото за печати, където да се постави втори на излизане. Подава сгънатата бюлетина с вота си на член на СИК и следи за точното сверяване дали номерът върху нея съответства на номера върху кочана, от който е откъсната. Ако това е така, номерът се откъсва и се поставя в кутия, а върху бюлетината се поставя втори печат. След това избирателят я пуска в прозрачната урна. Едва след това избирателят полага подпис в избирателния списък.

Exit mobile version