12 от доказаните с COVID-19 в Пловдив са в болница, само един е в тежко състояние

Заразените медицински лица са осем, уточни проф. Карен Джамбазов

2959 са жителите на града и региона, поставени под карантина

21 са пациентите в Пловдив и областта с диагноза коронавирус. От тях 12 са хоспитализирани, като само един е в тежко състояние. Той е настанен в Отделение за интензивно лечение и е интубиран. Данните съобщиха от Областния медицински щаб днес по обед.

Заразените медицински лица са осем, уточни проф. Карен Джамбазов.

„Не знам защо се счита, че е огромна бройката на медиците с вируса. Не е така. Осем души са с доказана диагноза. Част от тях са от Инфекциозна клиника,   Неврохирургията е Пълмед. Това са единични случай. Тези колеги са под карантина в Инфекциозна, или вкъщи,“ коментира директорът на УМБАЛ „Св. Георги“.

Въпросът със запълването на леглата в Инфекциозна клиника е динамичен процес, коментира в отговор на журналистически въпрос проф. Джамбазов.

„В случай на пълното им заемане, се минава на следващо организационно ниво. Знаете, че болницата има готовност да открие нови 36 легла в клиниката с още 6 интензивни поста. Това е въпрос на време, защото ни липсва и персонал“, каза изпълнителния директор на лечебното заведение.

Той увери още, че в случай на нужда, болни могат да се настаняват в УМБАЛ „Каспела“ и  „Пълмед“.

Директорът съобщи, че се очаква скоро Клиниката по неврохирургия да премине на следващо ниво от карантината.

„До момента бе затворена и очаквам предписанието от РЗИ да преминем на следващия етап. Всички мерки се изпълняват. Имаме един пациент и един  придружител с положителна проба, те са изолирани в отделна стая. След още една окончателна дезинфекция очаквам клиниката да възстанови работа, защото няма как да не обслужва спешни пациенти.“

Целият персонал на най-голямата болница в Южна България е предупреден да ползва защитни средства.

„Място за паника не би трябвало да има. Всеки ден провеждаме събиране на хората които пряко се ангажирани със ситуации свързани с вируса. Смятам, че всички въпроси, които възникват ги обсъждаме в спешен порядък. На този етап не сме допуснали да се получи случай, на който не сме реагирали адекватно. Има обаче още много работа да се свърши, за да не ни завари ситуцаия с тежко болни пациенти неподготвени.“

По думите на проф. Джамбазов лабораторията за изследване на Covid-19 на територията на болницата се строи с бързи темпове. Апаратурата се очаква да пристигне около 6 април, ако няма проблем с доставките. Той смята, че най-оптимистичния вариант за отварянето ѝ около 10 април.

2959 са жителите на града и региона, поставени под карантина, съобщи д-р Сийка Димчева от РЗИ.

От началото на епидемията до момента са направени 420 проби в Референтната лаборатория в Стара Загора като 126 от тях са били медицински лица.

Само вчера са проверени 375 обекта, от които 218 търговски и 157 с обществено предназначение, 9 автобуса и 4 автогари. Здравните инспектори са реагирали на три сигнала, но проверките показали, че няма нарушения.

На днешното заседание на Медицинския щаб е приет доклада за легловата база и готовността на болниците. Все още няма само заявление от МБАЛ „Св. Мина“.

Разпределени са получените дарения от спирт и дезинфекциращ гел.

Exit mobile version