Спиране за 14 дни ще има само, ако в конкретно училище се констатира случай на коронавирус
Съветът по сигурността към Министерски съвет посочи мерки към всички административни звена в страната
Съветът по сигурността към Министерски съвет посочи мерки към всички административни звена в страната. Те бяха оповестени от генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски, ръководителят на Националния оперативен щаб за борба с Covid-19.
Към момента в България има огнища на вируса в София, Плевен и Габрово. И в тези области учебните заведения няма да прекратяват часовете, обясни ген. Мутафчийски.
„Спиране на учебни часове за 14 дни ще има само, ако в конкретно училище се констатира случай на коронавирус.“
Той подчерта, че областните управи имат правото в зависимост от интензитета на огнищата да наложат мерки. На този етап смятаме, че може да се препоръчат и същите мерки, които са в незаразените области, допълни той.
По отношение на областите, в които няма огнища, кризисният щаб препоръчва в учебните заведения всеки ден преди началото на първия час да има 5-минутни инструкции за хигиена.
Мерките предвиждат учебните занятия и занимания в детските заведения да се провеждат при засилени хигиенно-противоепидемични мерки. Това означава трикратна дезинфекция в рамките на работния ден, периодично проветряване на помещения, осигуряване на възможности за дезинфекция и миене на ръцете.
В области без потвърдени случаи на болни от коронавирус:
– по отношение на учебните занятия и занимания в детските заведения, те се провеждат при засилени хигиенно-противоепидемични мерки. Учениците, децата и персоналът с грипоподобна симптоматика следва да бъдат освобождавани и незабавно насочвани за консултация с личен лекар. Необходима е повишена бдителност.
– по отношение на провеждане на културни и масови прояви на закрито – да се ограничи до присъствието на 250 човека, като се осигури минимално разстояние между присъстващите от 1 метър.
Има разписани правила за дезинфекция на помещенията.
– провеждането на спортни мероприятия на закрито да се ограничи до присъствие на 250 души с поне метър разстояние между тях или едно седящо място между хората.
Оставя се възможност на местните власти да взимат по-твърди или по-меки решения, но да не се избягва основната философия на препоръчаните марки.
В области с потвърдени случаи на болни от коронавирус:
– отменянето на учебни занятия в учебни заведения и посещенията в детски градини и ясли да се прилага в конкретни заведения, съобразени с констатирани случаи на коронавирус. При констатиране на случай на коронавирус да се преустановят занятията и посещенията за 14-дневен срок. Забранява се провеждането на масови мероприятия. Да се отменят всички научни прояви.
Решаваща роля има Министерството на здравеопазването с неговите лостове, с които разполага в лицето на РЗИ-тата.
Мерките посочват начините и сроковете за дезинфекция.
„Всички европейски лидери признават, че няма правилните решения все още, няма правилните препоръки, всичко е въпрос на търсене. Експертите се опират на предишни опити с предишни епидемии с коронавирусни инфекции… Трябва да опазим рисковите си групи“, посочи проф. Мутафчийски.
– забранява се посещението на външни лица в домове за социални услуги, за възрастни хора, за деца.
– по отношение на културните мероприятия могат да се препоръчат и мерките, посочени по общия план.
„Самата отговорност на хората дали ще отидат на тези мероприятия е друг въпрос, ние сме длъжни да ги предупредим, да напомним, че тази зараза се предава от човек на човек“, допълни проф. Венцислав Мутафчийски.
– по отношение на спортните мероприятия се преустановява. При невъзможност за отлагане или препланиране те ще се провеждат без публика.
Препоръчва се придвижване по трудови, служебни, здравословни или неотложни причини.
„Това не значи блокиране на градовете, да се избягват ненужните ходения из града. Не трябва да спира производството, икономиката, работата на администрацията“.
„Решаваща роля в прилагането на тези мерки е здравното министерство и лостовете, с които разполага в лицето на главния санитарен инспектор и РЗИ. Става въпрос за екстремна ситуация, в която всички европейски лидери отчитат, че няма правилни мерки и правилни препоръки. Всички търсят решението“, допълни Мутафчийски.
Забранява се и провеждането на масови мероприятия, зелени училища и екскурзии за учениците.
По отношение на научните прояви – да се отменят конгреси и конференции. Според Мутафчийски това не е екзотична мярка, а една от първите, които самите научни среди са наложили.
По отношение на провеждането на културно-масови прояви на закрито се предвижда ограничаване на присъствието до 250 човека, като се осигури минимално разстояние от един метър между присъстващите. В кината, театрите и другите публични места присъстващите трябва да бъдат поставени през едно свободно и седящо място, трябва да се определи време за дезинфекция на помещенията след всяка прожекция или представление в кината и театрите. По думите на Мутафчийски, това означава, че ще последва разреждане на прожекциите, заради необходимото технологично време, което е необходимо за такава дезинфекция.
Но отношение на културни масови прояви на закрито важат същите мерки като в областите с потвърдени случаи. На други публични места на закрито да се осъществява проветряване и минимум 15-минутна дезинфекция три пъти на ден, подчерта председателят на Националния оперативен щаб.