Прокуратурата ще събира доказателства за това дали евентуално е извършено престъпление от „Пловдив 2019”

Решението на държавното обвинение е базирано на  констатациите на Агенцията за държавна финансова инспекция по повод откриващото събитие

Окръжна прокуратура в Пловдив образува досъдебно производство за евентуално извършено престъпление от Фондация „Пловдив – 2019”, във връзка с откриващото събитие на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Това съобщи зам.-окръжният прокурор Галина Андреева – Минчева за Радио Пловдив.

Решението на прокуратурата е базирано на  констатациите на Агенцията за държавна финансова инспекция. През февруари тази година прокуратурата възложи на агенцията да извърши проверка на разходите по откриващото събитие. Агенцията е открила седем нарушения проверени 43 договора и 13 обществени поръчки на общинска фондация „Пловдив 2019“.  Прокуратурата образува досъдебно производство, защото преценява, че  в констатациите на финансовата инспекция има достатъчно данни за извършено престъпление.

Галина Андреева обясни, че ще се събират доказателства за това дали евентуално е извършено престъпление през 2018 година и дали има длъжностно лице, което е сключило неизгодна сделка, от което са произлезли значителни вреди за организацията. „Ако се установят данни за  престъпление и конкретно лице, което го е извършило, ще бъдат повдигнати обвинения“, допълни пред Под тепето Галина Андреева.

Припомняме, че детайлният доклад за извършената финансова инспекция на Общинската фондация „Пловдив 2019“ във връзка с откриващото събитие на годината на града като Европейска столица на културата приключи без скандални заключения. На практика всички десетки сключени договори са законосъобразни и по съответния ред за обществените поръчки, констатирала комисията. Няколко седмици е продължила проверката от Агенцията за държавна финансова инспекция, а в 52 страничен доклад, изпратен до пловдивския Общински съвет детайлно са описани всички изразходени средства за откриващото събитие. Сключени и проверени са десетки договори с различни фирми – най-големият с немското Студио 7, спечелило конкурс и организирало основната част от откриващия ден. Събитията, свързани с кулата на бул. „Цар Борис III Обединител“ са стрували общо малко под 2 млн. лева. Това е била и прогнозната цена, зададена в самия конкурс, с която предложението на немския екип е била съобразено. Процедурата и оценяването са изпълнени по всички законови стъпки.

Десетките други договори са свързани с различни изпълнители на съпътстващи събития, за помощ в организацията – осигуряване на шатри, огради, охрана и подобни. Всички тези договори са сключени в съответствие със Закона за обществени поръчки.

Нарушение има само при един договор, за който е съставен и акт за административно нарушение. Той е свързан с договор за предоставяне на специализирана техника – мотокари, кранове и др. подобни за нуждите на организацията на откриващото събитие. В техническата спецификация към условията на обществената поръчка са посочени конкретни търговски марки и модели мотокари – LINDE, JLG 4017, JL800AJ, Dino 180, без да се посочи и „или еквивалентна техника“. Конкретното изискване за точно определени марки в условия на обществена поръчка е в противоречие със закона, в който има императивна забрана за това. Виновен за това нарушение е директорът на фондацията Кирил Велчев, за което му е съставен и Акт за установено нарушение, пише още в доклада на финансовия надзор.

Това е и единственото реално нарушение в  над 50-страничния доклад от финансовата инспекция, продължила няколко седмици и проверила около 50 различни договора, свързани с откриващото събитие.

Първа с доклада на АДФИ в средата на октомври се запозна тогавашният председател на местния парламент Савина Петкова. „Докладът е регулярен, тоест не е по сигнал. Той е изцяло по реда на ЗОП, тоест правили са проверка на всички договори, които касаят откриващото събитие и съпътстващите го договори – от най-дребния разход, който е направен за него, до най-големия – самото събитие. Много педантично, много детайлно, много акуратно е изброена всяка стъпка, която е извършена от възложителя и съответно хората , които са работили по тези обществени поръчки. Факт, който не може да се отрече – много работа са свършили”, коментира преди два месеца пред Под тепето Савина Петкова. Тя уточни, че публичност и прозрачност при организирането на откриващото събитие е налице при за всички договори.

„ От АДФИ констатират 3-4, няма да ги нарека нарушения, защото вече законът не ги третира като нарушения и няма санкция за тях. Не е изпратена информация за сключен договор до АОП, но това законът не го третира като нарушение. Но пък от АДФИ пишат, че на сайта на самата фондация има качена достатъчно информация и е ясно как е завършила поръчката, кой е изпълнителят, с кого е сключен договор и т.н. Тоест публичност и прозрачност според мен е налице за всички договори”, допълни юристът.

Като допълни, че има две посочени нарушения, според проверяващите. Едното касае доставката и монтажа на оградни пана по време на откриването, а другото- наемането на мотокари. „Там възложителят беше посочил предварително какви да бъдат паната и мотокарите, които са необходими. От Агенцията са счели, че това е нарушение, тъй като е нарушен конкурентният принцип, тоест могло е да има повече участници, желаещи да подадат оферти, а това е ограничило конкуренцията. Изписано е, че има съставен Акт за нарушение. Изпълнителният директор има възможност да възрази. Не знам дали го е направил или ще го направи. Ако не вземат под внимание неговото възражение ще издадат наказателно постановление- вече финансова санкция, което е оспоримо. Той би могъл да го атакува в съда. Аз на негово място бих го направила, бих поспорила с Агенцията дали са прави в случая”, посъветва Петкова Кирил Велчев.

„Всъщност няма други нарушения. Ако човек прочете доклада внимателно, особено като мен, ако си го работил това нещо и си учил години наред, разбираш всъщност колко много работа са свършили от „Пловдив 2019”. Аз ги похвалвам за това, браво на тях! Толкова много голям обем. Трябва да подчертаем, че все пак говорим за неща, които касаят култура и културно съдържание, а в същото време някак трябва да ги вместиш, спазвайки законодателство, което е едно и също за това, което са направили те и например за строителство. Странно или не, но са успели да го спазят и всяка стъпка да я направят абсолютно законосъобразно, така че според мен този доклад е в тяхна полза, с изключение на тези две нарушения, за които не съм сигурна, ако се стигне до съд, дали биха издържали в съда”, анализира работата на фондацията и доклада от проверката Савина Петкова през октомври.

 

 

Exit mobile version