В деня на Зимното слънцестоене астрономите очакват голямо събитие (ВИДЕО)

През 2020 г. астрономическата зима в Северното полукълбо на планетата започва на 21 декември в 12:02 ч. българско време. Това е най-късият ден и съответно най-дългата нощ в годината. След това денят започва да се увеличава.

В Северното полукълбо Зимното слънцестоене се случва на 21 декември, а южното – на 21 юни, което в нашето полукълбо се нарича лятно слънцестоене. Истината е, че Зимното слънцестоене се случва мигновенно. Макар че в календара за събитието се отделя цял ден, всъщност Слънцето е над Тропика на Козирога за много кратко.

Как изглежда това от Космоса, вижте в следващото видео на НАСА:

С настъпването на Зимното слънцестоене Слънцето преминава от астрологичния знак Стрелец към Козирог.

На същата дата ококоло 18,15 часа българско време се очаква едно голямо събитие за астрономите – „съединението“ на двете планети Юпитер и Сатурн. Видимо двете небесни тела ще се сближат до ъглово отстояние едва 6 минути. Подобно явление се наблюдава веднъж на приблизително 20 години. Двете планети и техните спътници ще могат да се наблюдават заедно през телескоп с увеличение над 400 пъти. Според физика от Института по астрономия към БАН Пенчо Маркишки, те ще могат да се наблюдават и с невъоръжено око.

Exit mobile version