Паркинг под Пеещите? Може и да може, може и да не може…

Двете страни в казуса кръстосаха мнения, не шпаги, в първи истински дебат за бъдещето на парка

Икономисти: Има ли бизнес план за гаража? А алтернатива?

Архитекти определиха 50-сантиметровото езеро по проекта като гьол, Прокопиев говори за фонтанен туризъм

Дебатът на Под тепето и БНТ за първи път събра всички страни по казуса
Дебатът на Под тепето и БНТ за първи път събра всички страни по казуса
Арх. Румен Русев до арх. Робърт Чакъров
Арх. Румен Русев до арх. Робърт Чакъров
Паркинг под Пеещите фонтани? Може и да може, може и да не може… Лаконичният коментар е на главния архитект на Пловдив Румен Русев, гост на експертния дебат за бъдещето на Цар Симеоновата градина, който за първи път срещна автора на проекта арх. Петко Прокопиев с противниците му и местната власт на едно място и по едно и също време. Страните по казуса кръстосаха не шпаги, а мнения, както целеше самото събитие, организирано от Под тепето и БНТ- Пловдив. И за първи път го сториха не дистанционно, чрез медиите, както бе досега, а директно, очи в очи, довод срещу довод.
Георги Стоев попита за бизнес плана на общината
Георги Стоев попита за бизнес плана на общината
Дали дискусията в кино Комсомол роди адекватен резултат? Коментарът на Русев маркира отговора перфектно- Може и да може, може и да не може. Остана отворен въпросът дали общината е склонна на консенсус и компромиси по проекта на Прокопиев. Топката сега е в Министерството на културата, което в момента прави проверка на решението на ведомството на Вежди Рашидов, дало зелен светофар за влизане на строителни машини в паметника на парковото изкуство. След това дебатът може да бъде отворен отново. Или пък не- ако от министерството ревизират решението на предходното ведомство и кажат Не на паркинга под фонтана.
На дискусията присъстваха архитектите от КАБ и САБ, които проектът на Петко Прокопиев продължава да разделя. Отношение по темата взеха еколози, ландшафтни архитекти, граждани. Там бяха и доайените при Димка Танева и Милчо Сапунджиев, според които проблемът не е нито в законността, нито в целесъобразността, а в съвместимостта.  

Стефан Стоянов преди дебата в кино Космос
Стефан Стоянов преди дебата в кино Космос
Че какво мнение да имам- тук се води един спор дали може или не може. Дошъл съм да слушам.  Може и да може, може и да не може. Въпросът е друг- трябва или не трябва. Но не е моя работа да кажа това- дали трябва или не трябва. Сигурно е, че от този проект ще има ползи и няма да има вреди. Самият аз имах огромни съмнения в началото на проекта. Те бяха относно евентуалните вреди. Но вече съм убеден, че такива няма да има, бе пълният коментар на арх. Румен Русев на дебата в кино Комсомол.

Той бе открит от автора на земетръсния проект арх. Петко Прокопиев, който на практика даде отговор на повечето въпроси, които задава обществото, в своето 20-минутно резюме. До голяма степен то се препокри с Може и да може, може и да не може...
Може и да може, може и да не може…
онова, което той говори в интервюто си за Под тепето (http://podtepeto.com/article.php?id=13858). Мина и през евентуалните вреди в зелените площи с категоричното „Такива няма да има”. Обясни на дълго и широко за паркирането в гаража под фонтана с идеята колите да бъдат скрити в тази зона в центъра на града, да се види красотата на свободната от автомобили улица „Иван Вазов” например. Даде европейски и световни примери в това отношение- като паркинга под Хайд Парк в Лондон. Разби по пера и финансовите параметри на целия си проект, в които срещу „паркинг” стои сумата от 3 074 909 лева без ДДС. След това дебатът влезе резонно в темата „Целесъобразност”. Повечето от противниците на идеята бяха категорични, че пловдивчани няма да плащат, за да паркират под Цар Симеоновата градина. И че изграждането на гаража не следва тенденциите за изваждане на автомобилите от центъра на градовете. Ще излезе прекалено скъпо и няма да реши проблема с паркирането в центъра.

Image title
Намеси се икономистът Георги Стоев. Той започна със закачка. С жена ми дискутираме дали да отидем на ски в Австрия или на почивка в Бали, без да се питаме дали имаме пари дори за една от двете дестинации. И в момента водим дискусия какво да направим с едни пари, които не е ясно дали ги имаме изобщо, подчерта Стоев. От тук нататък ще изкажа нещо, по-скоро в практична насока, което ще ви помогне да вземете решение без да се опитвам да наложа моето мнение. Можете ли да разгледате функциите на общината между публични услуги, каквито тя е задължена да прави- разрешително за строеж, ограничение на трафика, каквото се сетите и другото- стопански услуги, бизнес услуги. Паркингът в голямата си същност е бизнес, това е стопанска дейност, а не публична услуга. Паркинги се поставят от частни субекти, консумират се на частни принципи. Паркингът е продукт, който може да се предлага на пазара. Опитайте се да го разграничите от типичната същинска на общината функция. 

Image title
На второ място- алтернативи. Когато решите, че общината все пак трябва да прави бизнес с паркинг, мислете за алтернативите и какви са те. Искаме паркинг там, искаме 170 места. Има ли обаче други места? За тази цена могат ли да се построят няколко Image title
паркинга на няколко етажа, на каква цена? Имаме ли алтернативи?
Арх. Петко Прокопиев защитава проекта си
Арх. Петко Прокопиев защитава проекта си
И на трето място, може би, вече на практично ниво, ако общината, все пак, реши, че иска да се занимава с този бизнес, тя трябва да направи бизнес план. Тя трябва да покаже на вас бизнес плана си. Да обясни как няма да натовари вашите джобове. Защото, ако става въпрос за пределни 3,75 млн. лева, трябва да изчислим до къде ще ни отведат те. При различни допускания, аз съм взел лихва 4 % и съм я заложил в тази сметка и ще си позволя да ви кажа какво излиза. При амортизация 30 години на съоръжението, ако искате мога да заложа и 50, 60, излиза, че всеки месец чисто, след текущи разходи, след плащане на заплати, ток, издръжка, трябва да останат чисти около 15 хил. лева. Тоест, трябва да влязат коли и всеки да плати по 1 лев 15 хиляди пъти. Ако тези 15 хиляди лева не бъдат събрани-общината ще вдигне данъците. Ще ви вземе пари, за да плати тази сметка. Така изглеждат нещата на чисто битово ниво. Всяка една такава идея има цена и тази цена трябва да я плати някой. И от тук нататък оставям на вас да решите дали сте готови да я платите. И най-основното тук е прозрачността на това решение. За да се предлага такова нещо, бизнес планът трябва да бъде все пак публикуван някъде. Да направим анализ колко излиза, колко плащаме. 
Аз първо бих направил проучване пловдивчани колко плащат за паркинг, колко хора паркират по тротоара, колко ходят с колело или пеша. Специално аз, преди малко паркирах близо на паркинг, който имаше много свободни места за 1 лев. Ако цената в подземния паркинг е над левче- кола в него няма да влезе. Всичко трябва да бъде премислено детайлно, подчерта икономистът Стоев. 
Image title
Архитект Прокопиев изчисли, че стойността на паркомястото в гаража ще е 9 хиляди евро. Различна сметка обаче направи колегата му- арх. Робърт Чакъров, който Image title
калкулира цялото съоръжение по друг начин- на база строителна стойност на квадратен метър и спомена цифрата 500 евро за кв.м.
Въпреки че паркингът е с обществени функции и е част от обществена инфраструктура, това е единствената част от проекта, която има икономически обосновки. Дали паркингът ще бъде на Image title
печалба? Със сигурност. Дали ще се изплати? Със сигурност. Въпросът е дали за 6 или за 8 години. 9 хил. евро- тази цена би се сбъднала, ако всеки дава по 1 лев. До 10 години, този проект ще бъде изплатен. Image title
След това всичко ще се отчита като печалба. Решението за паркинга е заради ясен, обективен проблем с паркирането. Една от функциите на общината е да се опита да разрешава тези проблеми. И да търси възможности за допълнително паркиране. Този паркинг ще помогне. Така стоят нещата. Той има и икономическа обосновка, и чисто практична, включи се зам.-кметът Стефан Стоянов.

Image title
Хора, разберете, че тук не говорим за разходи, приходи, стойности. Говорим за законно и незаконно, скочи един от гражданите, дошли на обсъждането. Цар Симеоновата градина е недвижима културна ценност и за нея важат режимите, които забраняват строителство на подземни и надземни паркинги. Ние сме царе да нарушаваме приетите режими, затова сме на този хал , напомни ландшафтният архитект Станимир Шаламанов.
Image title
На този етап е ясно, че няма нарушение в процедурата,. Проверявани сме от много институции, давани са много становища- нарушения няма. Друго нещо, което стана ясно– няма пряка намеса в зелените площи. Никаква. Нито заплаха. Различни мнения и позиции на експерти го доказаха. Image title
Напротив, предвидени са 3 декара нови зелени площи, отговори Стоянов.
Представителите на общината бяха атакувани за липсата на публичност на проекта. Много пловдивчани въобще не знаят, че имате намерение да строите паркинг под фонтана в парка, обърна се към представителите на местната власт младо момиче. В рамките на последните около 12 месеца първоначалната идея на арх. Прокопиев беше отразена шумно от всички медии. В момента, в който общината взе решението да направи този проект, организира редица обществени обсъждания, изложби, медийни публикации, на най-видно място в специализирания общински сайт на първа страница. Положени са неимоверни усилия да бъде популяризиран този проект, обясни зам.-кметът Стоянов.

Добре, строите паркинг, а каква ще е дълбочината на езерото, попита арх. Чакъров  колегата си Прокопиев. 50 сантиметра, отговори авторът на проекта. Това не е езеро, това е гьол, който ще се превърне в блато, махна с ръка арх. Чакъров. 

Петко Прокопиев се спря на водните ефекти, които ще струват близо два милиона, и пророкува, че паркът ще се пълни от гости на града, които ще идват на фонтанен туризъм в Цар Симеоновата градина. И ще се налага да спират някъде. Ще идват на гаражен туризъм, засече архитекта един от жителите на района до парка Петър Загорлиев. Живея през 4-5 къщи от парка. Плащаме най-високите данъци в Пловдив. От тази година плащам 50 лева, защото имам кола. И не виждам какво общината прави, освен да тегли заеми за наша сметка. Три пъти лично ходих до район Централен за едно изгнило дърво, което се виждаше, че ще падне върху паркинг в Синята зона- реакция никаква. Аз ползвам тази градина не като някакво велико, световно, културно откритие, а като моята си градина, в която съм отраснал. Не искам да бъде унищожена. Вие ще имплантирате чужд организъм в градината. Ще вкарвате автомобили там, където никога не ги е имало. Ще налеете бетон на 5 метра надолу. Ще замърсите значително околната среда, размаха пръст Петър Загорлиев.

Арх. Милчо Сапунджиев
Арх. Милчо Сапунджиев
Инж. Георги Сербезов попита, дали общината е изготвила анализ за въздействието на околната среда. Той уточни, че преди  решение на РИОСВ бъдещите действия на администрацията в градината и последствията от тях не трябва да доведат до надвишаване на нормите на шум и замърсяване на въздуха.  Двете условия оставят висящи. Няма анализи и справка как ще бъдат изпълнени тези условия. Имате ли изготвено такова нещо?  С това се нарушава законът за околната среда, отбеляза инж. Сербезов. Конкретен отговор на този въпрос не последва. Главният еколог на общината доц. Стефан Шилев обобщи, че екологична оценка има, но не уточни кога е направена и дали условията за шум и замърсяване на въздуха ще бъдат спазени.
В крайна сметка заключението от дебата в кино Космос е следното: Паркинг под Пеещите фонтани? Може и да може, може и да не може…

Exit mobile version