Как да направим жилищата по-достъпни

През тази година най-голям ръст бележат наемите в Бургас – 125,8%, следван от София с 98,1% и Варна с 66,8%.

В този подкаст ще откриете анализ и задълбочен поглед към пазара на имоти в България: как изглежда той в момента, кои са основните тенденции, кои сделки са предпочитани от потребителите – наеми или покупка, както и кои проблеми на обществото са съсредоточени в пазара на имоти. Ще чуете и на кое място се нарежда София в Европа по цени на имотите и в кои градове  са най-скъпите имоти на Стария континент. 

Участници:

Добромир Ганев, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“

Димитър Христов, ръководител на екип „Инвестиции и ново строителство“ в една от големите компании за недвижими имоти в страната

Цветелина Соколова, финансов журналист

Лукач Дьорд, политически анализатор от Унгария (унгарска фрийленс продукция)

д-р Клемен Площайнер, държавен секретар, отговарящ за жилищната политика в Министерството на солидарното бъдеще на Словения (продукция на RTVS – Словения)

Пазарът на имоти е един от приоритетите на настоящата Европейска комисия. Ясно доказателство за това е, че вече има еврокомисар с ресор енергетика и жилищно строителство – Дан Йоргенсен. Също така се очаква представянето на първия по рода си европейски план за достъпни жилища (Affordable housing initiative – European Commission), подробности за който могат да се видят в страницата на Европейската комисия.

Това изглежда логично, тъй като въпросът с цените на имотите и тяхната достъпност изглежда повече от наболял.

Редица фактори като увеличаването на цените на наемите и на имотите доведоха до масово недоволство на места в Европа.

Недостигът на жилища на достъпни цени предизвика протести в европейски градове, от Лондон до Лисабон, отбелязва авторитетното издание Politico.

Според него, от 2010 г. до второто тримесечие на 2023 г. в Европейския съюз се забелязва значителен скок в стойността на имотите, като цените на жилищата са се увеличили с 46 процента, а на наемите – с 21 процента, изпреварвайки общата инфлация или увеличението на заплатите.

Каква е ситуацията с пазара на имоти в България? По данни на консултантската компания „Делойт“ има сериозен скок в цените на наемите. В доклад на компанията от август се казва, че през тази година най-голям ръст бележат наемите в Бургас – 125,8%, следван от София с 98,1% и Варна с 66,8%.

По данни на компанията България е с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз. Така страната ни остава сред водещите страни по брой на жилищата, което я поставя на първо място сред 27-те държави от ЕС.

На всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища. Как кореспондира това с високите цени на имотите у нас обаче? Отговор на този въпрос търсим в подкаста. 

Подкастите от поредицата „Какво може Европа?“ са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Под тепето.

Exit mobile version