Идея: Пловдив център на религиозен туризъм

Image title
Стефан Стоянов: Можем да свържем в християнски комплекс новооткритата гробница с библейски рисунки, иконната галерия и „Св. св. Константин и Елена“

Петя Терзийска

– Какво е мнението Ви за скандала около Нощта на музеите и галериите в Пловдив?

– Проблемът е по- скоро междуличностен, между двама сериозни културни оператори в Пловдив. Като цяло няма пречка нито за провеждане на събитието, нито за неговото бъдеще. Надяваме се, че в най- скоро време г-жа Дякова и г-жа Сариева ще успеят да намерят общ език, за това говорихме и с двете и очакваме, че всеки ще поеме по своя път. Община Пловдив подкрепя събитието още от първия ден и ще продължава да го прави все по- активно. Тази година сме удвоили и финансовата помощ за провеждането на Нощта на музеите и галериите, отделно помагаме с много логистика и съорганизиране на част от събитията. Това е едно от хубавите и важни събития през есента и то е важно за нас, то води много туристи в града, така че продължаваме да го подпомагаме без никакви колебания. Отделно от това през следващата година ще подкрепим и класическото издание на европейската нощ на музеите, така ще дадем възможност на хората да разгледат безплатно музеите в един по- неприличен вечерен час. Това събитие също е класическо, провежда се през пролетта и няма лошо и двете да съжителстват в културния живот на Пловдив.

– Каква беше главната причина за избухването на скандала? Истина ли е, че става въпрос само за пари?

 – Трудно е да се каже каква точно е причината за скандала. Силно се надявам да не става въпрос за пари, понеже това би хвърлило сянка върху културните събития в Пловдив въобще. Напълно съм убеден във финансовата отчетност на Нощта на музеите и галериите, тъй като община Пловдив иска пълни отчети за средствата, които инвестира. Сигурен съм, че сдружение Америка за България, което подкрепя събитията на Отворени изкуства, също внимателно следи как се изразходват средствата и много строго определя целите, за които ще се използват.


– В Пловдив наскоро бе открита гробница с библейски рисунки? Може ли градът да се възползва културно от това специално според археолозите откритие?

– Гробницата е раннохристиянска, вероятно от 4- 5 век, тепърва се очаква по- точна датировка. Тя е наистина уникален обект, има само  няколко подобни в България. От едната страна е изографисан Христос, но въобще всички стенописи говорят за знатен човек, който е погребан вътре, човек, който може да си позволи да има такъв гроб. Самата датировка свидетелства за ранна християнска култура в Пловдив. Силно се надявам консервацията и самото изваждане от дупката да мине наред, тъй като все още има много неяснотии относно технологията, която тепърва трябва да бъде предложена от реставратора и одобрена от Министерството на културата. Предстои ни един много сложен процес по съхраняването на този обект. Самата гробница е крехка, зидът не е много стабилен и има известни притеснения за самото вадене. Благодарни сме на EVN за финансирането на цялата операция и се надяваме с общи усилия да успеем да съхраним гробницата. Тепърва трябва да решим и къде да я изложим. Пловдив има много артефакти, само археологическият музей разполоага с над 60 хил . обекта, разчитаме главно на тях и разбира се с наша помощ трябва да й осигурим подходящо промотиране. Знаете, че община Пловдив от края на миналата година обяви амбициозна програма  по посока на археология и излагането и популяризирането на ранноантичната история на града. Инвестираме  немалко средства  и искаме да направим археологическите обекти много по- атрактивни, прилагаме нов и модерен подход, така че тепърва предстоят интересни неща. 

– Какви са вариантите за мястото, където би могло да се изложи гробницата? Спомена се, че ще бъде преместена в Чифте баня?

– Преместването в Чифте баня засега е само един от вариантите. В момента обсъждаме няколко възможности, които са доста интересни. Класическият вариант е да отиде в музей и там да се направи експозиция. Обектът наистина е много ценен и е възможно да замести част от постоянната експозиция на музея. Едно от авангардните предложения е да й търсим място някъде около иконната галерия и „Св. св. Константин и Елена“. Това е един от първите християнски паметници, които сме датирали в Пловдив, освен това археологията е много интересна и именно поради тези причини излагането на гробницата там е един нелош вариант.

– Обмисля ли се вариант да бъде оставена на открито, така че да представлява туристическа атракция?

– Няма как да бъде оставена на открито, защото ще се разруши. Има много интересно пространство под самата иконна галерия и една от възможностите е да й търсим място там. Разбира се, преди това мястото трябва да се ремонтира, да се обезопаси, да се направят подходи към него. Самото изграждане на иконната галерия е обособило археология под нея и ако се оживи, мястото ще се превърне в един доста интересен комплекс- от едната страна галерията, от друга страна църквата и евентуално едно по- живо пространство под самата галерия с два входа- има възможност да се влиза и от долната част, където има една кръгла кула, както и традиционните два входа от Съборна. Но преди всичко трябва да помислим как да извадим и да консервираме гробницата преди да я изложим.

– При посещението си в Пловдив финансовият министър Симеон Дянков обяви, че министерството е готово да финансира археологическата дейност в Пловдив? Готова ли е общината да поиска допълнително финансиране за даден проект?

– Вицепремиерът Дянков е голям фен, както на Пловдив, така и на археологията.  В работата си той показа, че има голямо желание да помага за архитектурно- археологическото развитие на България и в частност на Пловдив. Това е и една от причините да бъдем така активни в археологическите разкопки тази година. Пловдив е достатъчно голяма община и може сам да си финансира разкопките, но финансирането на обектите след проучването им е съвсем друг въпрос, там вече става дума за много пари. Затова тази година нашата цел е да довършим изцяло проучването на Одеона, за да имаме един читав проект, на който да търсим финансиране. Това се отнася и за западната порта на Форума, която е  пред Пощата. Надявам се двата екипа да успеят да спазят уговорените срокове, така че до септември да имаме два важни проучени обекта и да започнем да проектираме там. Едва тогава можем да потърсим помощ и от вицепремиера, и от Европейските фондове, за да създадем няколко хубави обекта, които да са важни за страната като цяло.

– Как ще действа общината с южната част на Одеона, която е частна собственост?

– Ние нямаме конфликт с частните собственици в тази част, знае се докъде се простира частният имот  и нямаме намерение нито да го подкопаваме, нито да влизаме в него. Проучваме само нашата част, като много внимаваме да не засегнем нищо от частната земя. Основният ни фокус е върху централния обект, библиотеката, която е в ъгъла на тази собственост е разкрита на 90% , до десетина дни започва разрушаването на стълбите и бетонната основа.

– Как ще се процедира с рушащите се къщи и паркирането на коли в Стария град?

– В Стария град има доста сгради, които се рушат и вече представляват опасност за гражданите и туристите, така че се налага принудителното им събаряне. Една част от тях са смесена собственост и ние правим опити по официален път да влизаме в контакт с притежателите  на имотите.
В Стария град не трябва да се паркира, това е уникален архитектурно- исторически резерват и колите нямат място там. Движението е забранено в интервала от 9 до 19 ч., по този начин ние сме се съобразили с жителите и търговските обекти, които са в тази част.

– Какви промени и иновации предстоят да се направят в Стария град?

– Променя се цялата инфраструктура, стремим се да придадем нов облик на самата база- осветление, озеленяване, въобще цялостна реконструкция. Продължаваме да развиваме видеонаблюдението на града, което в голяма степен обхваща и Стария град. Тепърва ще се мисли и за допълнителни атракции от рода на мултимедия. Наесен ще кандидатстваме за финансиране от Норвежкия фонд, който насърчава иновациите и научноизследователските проекти.

Exit mobile version