Гласът на хората: Прозрачност, автентичност и никаква грандоманщина в проекта Площад Централен

Първото гражданско жури с 26 идеи и препоръки към местната власт
 
Image title
Очаквано живо и продуктивно премина вчерашната среща на Гражданското жури в Икономическата библиотека. Случайните 12 члена, които се бяха регистрирали предварително на сайта на инициативата, бяха изключително интелигентни, добре подготвени, будни и знаещи младежи. Вчера те бяха орган на общественото мнение по въпроса с цялостната реконструкция на Площад Централен, която скоро ще е в дневния ред на града. Те бяха там, за да чуят куп експерти и да определят по точки препоръки и идеи към местната власт, които ще бъдат вкарани в общинския съвет.
Image title

Преди да стигнат до конкретните искания към местния парламент, те обсъдиха рисковете в евентуалния провал на проекта. По темата пред журито се изказа екип от експерти- икономист, юрист, архитекти и историк.

Макроикономически съвети и разяснения даде Георги Костов. Той твърди, че всеки избор на човек е част от икономиката. Този избор съдържа разходи, ползи и рискове. Тези разходи можем да контролираме ние, защото ползите са само за нас и трябва да го направим внимателно и красиво, защото рисковете ги понасяме ние. Когато общината направи грешка, тя е защото на гражданите не им пука, разясни експертът. Той допълни мини лекцията си, че има два вида разходи- видими и невидими. Ние имаме правото, като граждани да ни покажат всичко. Ясно е, че ще има архитектурен спор относно визията. Но не трябва да се отдаваме само на това. Важно е да знаете как се разпределят парите, защото така и ще Image title
изисквате най-качественото за своя град, казва Георги.
 
Трябва да знаем наистина, в какво културно богатство живеем, а не само да го говорим. Разкопките пред Пощата са на 3 метра дълбочина. Много добре са запазени, но не можем да продължим, тъй като има подпочвени води. Затова познаваме центъра на Пловдив само до 1 в. пр. н.е. , каза историкът Борис Драганов.
 
Арх. Владислав Костадинов, основател на студио 8 ½, също бе един от експертите. Важното в случая е да има граждански контрол този път, за първи път. Свикнали сме да има представители, но трябва да знаем точно кой е той. Вече имаме неприятен опит и за Пловдив, и за София, с провалени големи проекти, каза арх. Костадинов.

На мястото на площад Стефан Стамболов е имало едно триъгълно кварталче- премахнато е. Да, превърнало се е в оживено място, Image title
но…  На площад Централен се е провел първият български панаир, после е бил терен на властта и по-скоро място за манифестации. После площадът остана без съдържание. Когато започна да се строи Пощата, бяха премахнати два квартала. Две от къщите в този квартал щяха да бъдат културно наследство. Площадът служи само за преминаване в момента, казва архитект Величко Куртев.

Каквото и да става не трябва да има кич, хубаво е да се действа деликатно, подчерта д-р Божидар Драганов.
 
След изказването на професионалистите, те останаха още малко, за да може журито да зададе въпросите, които иска. Тогава те напуснаха и оставиха младежите да вземат решение, или две и три, и да го представят на пловдивчани. А те, с гласуване, да определят кои препоръки и идеи да бъдат входирани в общинския съвет. 
 
Ето и какво генерира като идеи и препоръки първото Гражданско жури на Пловдив относно обновяването на Площад Централен.

1.    Компетентно международно жури, в което предтавителите на общината / общинските комисии да нямат решаващо мнозинство.
2.    Предварително допитване до хората. Изготвяне на списък с възможните начини за проучване на обществено мнение; обсъждане на начини за генериране на най-много мнения
3.    Установяване на приемственост и дългогодишна стратегия, която да не се влияе от смяна на местното управление.
4.    Да се проучат добри практики от страни, които имат опит в експонирането на своите археологически открития, но да не се прилагат без умисъл за съобразеността им с местните условия.
5.    Да се даде повече гласност на проекта.
6.    Да се изработи 3D карта на всички обекти (настоящи и бъдещи).
7.    Обособяване на място за провеждане на мероприятия от различен характер.
8.    Да не се гони срок от 2019 г като краен срок за такъв мащабен проект, в стремеж  да бъде избран за европейска столица на културата, а да се наблегне на концепцията и качеството на изпълнение
9.    Да се направи Фонд „пл. Централен“, който да гарантира финансирането на проекта
10.    Огражденията, които обезопасяват обектите да са с подобрена визуализация. Огражденията на пл. Централен биха могли да се изрисуват и да се осигури частична видимост към разкопките, с цел събуждане на интерес от страна на гражданите към обекта.
11.    В бъдеще информация за обсъжданията по темата да бъде по-мащабно разпространявана в общественото пространство.
12.    Да се премахне фонтана пред Оперно-Филхармонично дружество.
13.    Настилката да бъде сменена. Идеята за стъклени плочки трябва да се разгледа и от страна практичност, дали няма да създава опасност за преминаване при неблагоприятни климатични условия.
14.    На мястото на сергиите до Пощата да се монтира автентично пазарче за книги и свежи плодове с по-добър облик.
15.    Да се изградят повече пейки, за да не бъдат хората принудени да стоят върху каменните блокове на бъдещия рекунстроиран форум.
16.    Туристическият център до Пощата да се демонтира и премести.
17.    Да се ограничи паркирането на ул. Иван Вазов и ул. Отец Паисий.
18.    Фасадата на бившият Партийния дом да е изградена от отразяващи / огледални прозорци, отразяващи различните епохи.
19.    Да се намери баланс между археологическите и урбанистическите структури.
20.    Премахване на палмите.
21.    Конкурса за реконструкция на бившият Партиен дом да е част от проекта за нова визия на пл. Централен. Реконструкцията на площада да не се извършва „на парче“. Община Пловдив да се придържа към предварително обявената позиция за възприемане на по-общ поглед и цялостна визия.
22.    Музейна част, която да предоставя повече информация за находките.
23.    Да не се изграждат наново колони, които са били напълно разрушени, и не биха имали нужната автентичност.
24.    Да бъде изготвен бизнес план за проекта, който да предхожда аркитектурния конкурс.
25.    Да се избегне грандомания тип „Скопие“ .
26.    Облагородяване на цялото прстранство, около Площад Централен. 

Exit mobile version