Близо 60% от родителите плащат за частни уроци

Близо 60% от родителите плащат за частни уроци на детето си, съобщава Дневник. Основната причина, поради която се налага учениците да вземат допълнителни уроци, е некачествената подготовка в училище, която не е достатъчна за кандидатстване в гимназия или университет. Малко под една четвърт от родителите записват децата си на уроци, за да може детето им да надгради знанията си, защото има интерес по даден учебен предмет. Това показва национално представително проучване, цитирано в одита на Сметната палата „Осигуряване на качеството на училищното образование“ за периода от 1 септември 2019 г. до 30 юни 2023 г.

Одитът на Сметната палата цели да отговори на въпроса дали са ефективни действията за осигуряване на качествено образование. Един от включените инструменти за оценка на политиките в областта на образованието е национално представително проучване за удовлетвореността от качеството на училищното образование сред родители, ученици, ръководители на университети. В извадката, отговаряща на въпросите за частните уроци, попадат 810 родители на ученици. Изследването е изготвено през 2023 г. от „СДДИ Кънсалтинг“ ЕООД по поръчка на Сметната палата.

59% от анкетираните родители отговарят, че се е налагало да плащат за частни уроци. Като причини родителите изтъкват, че подготовката в училище не е достатъчна, за да може ученикът да кандидатства за следващо ниво на образование (48%). Според 43% от тях обучението в училище не е достатъчно, за да може ученикът да се справи с учебния материал. 23% от родителите, записали детето си на уроци, посочват, че това е така, защото ученикът проявява интерес към даден предмет.

Другата група родители (41%), чиито деца не вземат допълнителни уроци, казват, че не е имало такава необходимост (73%), а всеки пети от тях няма финансовата възможност за допълнителни уроци. 7% отговарят, че в населеното място, в което живеят, няма частни учители, а 3% от родителите сами помагат на учениците с подготовката.

В доклада се посочва, че частните уроци са най-характерни за учениците, които вече имат завършено начално образование. Докато в областните градове нуждата от частни уроци е по-често, за да се кандидатства за следващо ниво на образование, в малките градове са необходими допълнителни занимания заради трудности в усвояването на учебния материал. Отбелязва се обаче, че в малките населени места често няма подобен тип услуга.

„Високият дял на родителите, които плащат допълнително за частни уроци и необходимостта чрез тях да се преодоляват дефицити на училищната подготовка, е показател за слабости в качеството на обучението, като размерите на паралелното образование в страната са тревожни“, се изтъква в анализа на Сметната палата.

Exit mobile version