Сезонният грип може да нанесе сериозни поражения върху здравето

Клиничните проучвания също дават възможност за ваксинация

С настъпване на студените месеци и прекарване на повече време на закрито, рискът от заразяване със сезонен грип и хоспитализация се увеличава с всяка следваща седмица.  

Сезонният грип е сериозно заболяване, което крие много рискове. Най-често срещаните симптоми са висока температура, болки в мускулите и отпадналост. Доказаните последици от грипа могат да бъдат сърдечно-съдови заболявания и тежки дихателни проблеми, неврологични и мускулни усложнения по думите на проф. Гравенщайн, експерт по имунология в САЩ. В Европа над 50 милиона души са засегнати от грип всяка година, а 70 000 от тях умират. Годишно грипните епидемии причиняват близо 5 милиона случаи с тежки усложнения по данни на СЗО, като между 500 000 и 1 000 000 от заболелите губят живота си. Всяка минута в света умира 1 човек след прекаран грип. Имунизацията може да предпази около 37 000 живота годишно в Европа.  


“Въпреки разгорещените спорове през последните години, особено около Ковид пандемията, ваксините остават един от водещите методи за профилактика на заболеваемостта и средство срещу по-тежкото протичане на грипните инфекции през есенно-зимния период. Наблюдават се данни за значително намаляване на заболеваемостта и смъртността при ваксинирани хора в сравнение с неваксинирани против грип. Поради по-слаб имунитет във възрастовата група над 65 години и установена по-слаба имуногенност на стандартните ваксини против грип, са разработени подсилени ваксини, които създават достатъчно ниво на имунитет.” – споделя д-р Красимир Дончев от МБАЛ „Д-р Тота Венкова”.   

“Безспорни са фактите за ефективността на ваксинационната профилактика през годините. Поради изкуствено и целенасочено създавана несигурност спрямо ефекта на ваксините се допусна и нарушение в създадения имунизационен календар заради негативно отношение на големи групи от хора. В резултат се сблъскваме отново със заболявания, смятани за изкоренени – дифтерия, коклюш и особено опасният полиомиелит. Това обаче още един път доказва огромната полза от провежданата през годината профилактика с ваксини. Или нужда от провеждането на широки разяснителни компоненти за ползата от профилактичната медицина и в частност строгото придържане към установения през годините имунизационен календар.” – допълва д-р Дончев. 

Изчислено е, че около 90% от всички смъртни случаи от грип възникват при възрастни хора над 65-годишна възраст. Поради тази причина имунопрофилактиката на сезонния грип е най-силно препоръчителна именно за тази демографска група, защото ваксинацията дава до 90% защина на хората над 65-годишна възраст. В България няма официална статистика, но по неофициални данни годишно над 3 000 българи на възраст над 65 години губят живота си заради усложнения при грип. 

Рисковете при разболяване от грип са развитие на синузити, пневмонии, бронхити, сърдечни заболявания, неврологични и мускулни усложнения.    

„При тазгодишните клинични проучвания, свързани с ваксини, забелязваме засилен интерес от страна на пациенти в цялата страна.“, споделя Михаела Кокенска, менижър клинични операции в Пратиа България. „Завишено желание за имунизация отчитаме и при противогрипните ваксини.“, допълва тя.   

Клиничните проучвания дават възможност за свободен достъп до иновативни терапии и включват висококвалифицирана медицинска грижа преди, по време и след самото изследване. Екип от доказани в съответнта област лекари са ангажирани в хода на цялото проучване и лично следят състоянието на пациента.  

Както в национален, така и в световен мащаб информацията за текущите клинични проучвания невинаги е леснодостъпна. Всеки желаещ да научи за възможностите за противогрипни ваксинации през този сезон за хора над 65 г. в Пловдив, може да се обади в работен ден между 9 и 16 ч. на тел: 0882 06 00 05 или да се регистрира на: https://www.pratia.bg/vaccine-flu-1/ 

Exit mobile version