„Да, България!“ внесе жалба в ЦИК срещу дружество на Пеевски

Христо Иванов с поредица от щекотливи въпроси към главния прокурор Сотир Цацаров

Коалиция „Движение Да България“ внесе днес жалба до Централната избирателна комисия, с копие до Сметната палата, става ясно от сайта на обединението. Жалбата е относно нарушения на правилата за предизборната кампания и визира безплатната книга със заглавие „Крадци на демокрация“, разпространявана с вестник „Телеграф“. В нея се казва, че публикуването и разпространението на книгата имат характер на предизборна агитация. Описани са данните за свързаност между „Телеграф“ ЕООД и кандидата за народен представител Делян Славчев Пеевски.

В жалбата до ЦИК пише:“ Посочената Книга, в рамките на 240 страници, съдържа многобройни негативни внушения относно коалиция „Движение Да България“ и кандидати за депутати от регистрираните от нея кандидатски листи. По съществото си тези внушения съставляват политически внушения, тъй като отправят непряк призив за неподкрепа на участници в парламентарните избори. В този смисъл, публикуването и разпространението на Книгата представляват форма на предизборна агитация и като такива следва да отговарят на определените условия в Глава дванадесета от ИК.“
„Да, България“ визира 5 конкретни нарушения на Изборния кодекс и се иска: ЦИК да издадете акт за установяване на нарушенията в изпълнение на правомощията си; да сезира Сметната палата с оглед осъществяване на правомощията ѝ;  да сезира съответната районна избирателна комисия и да издадете акт за установяване на нарушение на забраните за предизборна агитация съгласно ИК и лично на Делян Славчов Пеевски, кандидат за народен представител от листите на Движение за права и свободи.

Председателят на „Да, България!” Христо Иванов спази обещанието си да отправи поредица от въпроси към главния прокурор Сотир Цацаров и в открито писмо в сайта на партията зададе първия от тях, свързан с визитата му в Турция и изразяващ „обосновани притеснения за уязвимост на високопоставени български политици заради „Булгартабак“.

„През септември 2015 г. по време на Ваше посещение в Република Турция, планирано като протоколен отговор на визитата на турския главен прокурор г-н Мехмет Акарджа, беше обявено, че сте имал извънредна среща с президента на Република Турция.

Тогава не бяха съобщени никакви детайли нито за повода, нито за съдържанието на проведените разговори. Тази среща беше второ Ваше посещение в Турция, след това през 2014 г., когато подписахте споразумение за сътрудничество в области като тероризъм, корупционни престъпления, международна организирана престъпност и контрабанда“, пише откритото си писмо Христо Иванов.

Той продължава с молба към главния прокурор да осведоми недвусмислено българската общественост по следните въпроси от национално значение:

На тази или друга среща, били ли са Ви предадени материали, свързани с последователните констатации на турските служби, че цигари с марки на „Булгартабак“ имат ключов дял на незаконния пазар в Турция, както и че тази контрабанда се използва за финансиране на  терористични организации?

Касае ли тази контрабанда територията на Ирак и Сирия, включително области, които по това време са били под контрола на военни формирования на т.нар. Кюрдска работническа партия (ПКК) и „Ислямска държава“?

Не смятате ли, че прокуратурата имаше достатъчно основания да се самосезира след публични изказвания на бивш икономически министър, че при приватизацията на „Булгартабак“ е било купено мълчанието на системните политически партии с цел продажбата на  „верния купувач“, за да продължи действието на подобни контрабандни канали?

Налични ли са данни, обосноваващи връзката на високопоставени български политически лица с подобни канали и/или с “Булгартабак”?

„През май 2014 г. прокуратурата съобщи за разбит контрабанден канал за цигари в Дубай, в който е бил замесен български политик и през който са минавали сделки за стотици милиони. До настоящия момент, три години след разследването, прокуратурата не е съобщила повече информация за този случай, нито дали разследването продължава, както и кой е този български политик.

Ето защо настоявам да изнесете повече данни за това разследване, както и информация има ли то връзка с поставените по-горе въпроси.

Ако подобни зависимости наистина съществуват, това би повдигнало обосновани притеснения за уязвимостта на български политически фигури – потенциално двама от възможните бъдещи премиери – от страна на чужди фактори", пише още Христо Иванов и завършва с думите, че основната цел на „Да, България!” е установяването на работещ механизъм за демократичен контрол върху работата на главния прокурор на България, а най-добрата форма за упражнение на този контрол е постоянна специализирана парламентарна комисия.

Exit mobile version