За свидетел 001, телепорта и други странности от разследването срещу митничари и гранични полицаи

Тайният свидетел е турски гражданин, който често влиза и излиза от страната, а показанията му имат редица несъответствия

Обществото, още от Средновековието, иска да обеси някого. В обвинението няма мотиви, а само предположения, твърдят адвокатите деветимата обвиняеми

Адвокат Недева: Прокуратурата не разбира Конвенцията за правата на човека

 

Има ли доказателства за вината на митничарите и граничните полицаи от Капитан Андреево, задържани шумно при акция преди няколко дни и обвинени във взимане на подкуп? Този въпрос бистри днес съдебният състав на Пловдивския апелативен съд, след като мерките им за неотклонение преминаха от Хасковския окръжен съд, за да достигне до града под тепетата.

На самото заседание дойдоха около 30 митничари, колеги на обвиняемите. Те не пожелаха да коментират случилото се, а само да изразят тихата си подкрепа към обвиняемите.

По случая са обвинени деветима души: Георги Сирмов, Петър Нацков, Константин Гушков, Валери Казаков, Костадин Чорбаджиев, Любомир Апостолов, Мариян Куртов, Симеон Николов и Пламен Русев. Петима от тях са с постоянна взета мярка „задържане по стража”, която бе обжалвана от техните защитници. Едновременно с това, пловдивската прокуратура изрази възражение срещу мярката „подписка”, приложена за Валери, Любомир и Пламен.

В заседанието, което продължи около 2 часа, пръв взе думата защитникът на Георги Сирмов – адвокат Аврамов. Той обясни, че неговият клиент съвсем скоро се очаква да стане баща и призова съдиите да се произнесат с по-лека мярка, като предложи това да бъде пробация. Той бе значително по-пестелив в думите от своите колеги.

Втори бе адвокатът на Петър Нацков – Веско Георгиев. Адвокат Георгиев бе категоричен , че чрез взимане на най-тежката мярка по отношение не само на неговия подзащитен, но и колеги му, прокуратурата обслужва обществения интерес. Обществото, още от Средновековието, иска да обеси някого. В обвинението няма мотиви, а само предположения за евентуално извършване на ново престъпление, подчерта защитникът, като допълни още, че всеки в съдебната зала, с изключение на съдебния състав, може да извърши престъпление в необозримо бъдеще и заяви искане за по-лека мярка за неговия клиент- „парична гаранция”.

Константин Гушков не се яви лично в залата, но показанията срещу него бяха много противоречиви. На това акцентира защитникът му, адвокат Овчарова, която се позова на показания на анонимен свидетел с номер 001, за който стана ясно, освен че е единствен такъв, още че е от турски произход, че е шофьор и често пътува от Турция, през България до Румъния. В своите показания, 001 веднъж твърди, че е дал 300 щатски долара на един митничар, а по-късно, че е дал на двама души по 100 долара, но без да пояснява на кого точно. Стана ясно още, че по време на разследването нито една от двете посочени суми не е открита у Гушков, но пък са открити цигари в насипно състояние в дома му, като все още не е събрана информация какви са цигарите, от къде са се появили и за какво са предвидени.
Стана ясно още, че Константин е семеен и освен, че се грижи за съпругата и децата си, помага на семейството на брат си. Вторият е сляп и е със 100% доказана неработоспособност, а съпругата му е с шизофрения и 70% неработоспособност, като единствено Константин им съдейства да се справят с тежката ситуация, в която са изпаднали.

Всички детайли, които бяха разкрити около показанията на таен свидетел 001 се оказаха любопитни и на моменти противоречиви. Оказва се, че той е единственият човек, който уличава някои от митничарите в подкуп, срещу които няма други доказателства. Такъв е случаят с Валери Казаков. Той е обвинен в получаване на подкуп на ГКПП Русе, заедно с друго лице – Петър Христов, но вторият не е привлечен като обвиняем по случая. Оказва се, че делото е започнато още през 2015-та година, но деянието е извършени между месеците юни и юли на тази година. Това не може да се случи, категорична бе адвокат Емилия Недева.

Тя посочи още няколко несъответствия в така оформеното обвинение. Свидетелят е разпитван по негово желание на няколко места – Велико Търново, София и Търговище. От кога свидетелят има право да определи къде да бъде разпитван?, запита тя съдебния състав. Интересно уточнение, което внесе още Недева, бе проведеният разпит на турския гражданин в София. На 14-ти юли той е разпитан в столицата, а преводачът, който е осъществил комуникацията, е Нина Кирякова, която в същия момент е била във Велико Търново. Следовател Николов сигурно се е телепортирал, за да може преводачът да подпише документите, заяви още адвокатката.

Друго несъответствие, което бе посочено в показанията на свидетеля 001 са парите, които е дал като подкуп. Първо говори за суми от порядъка на 5 и 10 долара, а в последствие стават 70 и повече. Освен това, разпитите на 001 са провеждани до 19:00 часа в София, а разпознаването на митничарите, сред подготвените 22 албума със снимки, се е случило малко след 22 часа. В този часови интервал не е ясно какво се е случило със свидетелят, заяви още Недева.

Пледоарията на защитничката на Казаков бе подкрепена от всички нейни колеги, които направиха изявление след нея. Последваха изказвания, в които се твърди, че мотивите на Хасковския окръжен съд са изключително оскъдни. Относно Апостолов, пък, се разбра, че е оказан натиск и му е предложено да свидетелства срещу своите колеги, като в замяна на съдействието му той няма да бъде призован като обвиняем, а само като свидетел. След повдигнатото му обвинение, той сам е подал молбата си и е върнал всичките служебни пропуски, с които е разполагал.

По делото са събрани  и специални разузнавателни средства, но всички защитници са единодушни, че не е ясно нито какви са те, нито от кого са поискани, та камо ли как са получени. Стана ясно само, че прокуратурата има записи от охранителни камери на КПП-тата, но те не са приложени като доказателства и адвокатите възразиха да бъдат правени коментари по тях.

Спрямо обвиняемите Симеон Николов и Пламен Русев се говори за един и същи случай, в който тайният свидетел казва, че няма да им даде повече от 200 долара, но никъде не се упоменава дадени ли са парите. Става ясно само, че Николов единствено се е засмял на този коментар, докато Русев е комуникирал с мнимия турски гражданин.

След пледоариите на всички 10 защитници, явили се в съдебната зала, прокурорът по случая обобщи обвинението спрямо деветимата митничари, като поиска за всички тях да бъде взета мярка „задържане под стража”. Адвокатите бързо контрираха, че не може обвинението срещу 9 отделни души да бъде обобщено в едно и те да бъдат разглеждани под общ знаменател. Според тях, в много от случаите, даже почти всички, не са на лице предпоставките за взимане на най-тежката мярка „задържане под стража”. Опасността от извършване на следващи престъпление ако не се вземе най-тежката мярка не трябва да бъде хипотетична, а доказана, заяви Недева, като допълни, че ако прокуратурата не разбира това, то значи не разбира Конвенцията за правата на човека. В крайна сметка обаче Апелативният съд изцяло потвърди решението на Хасковския окръжен съд и мерките на митничарите и граничните полицаи останаха непроменени.

Exit mobile version