Цацаров поиска рестарт на делото срещу Боскос

Съдът е допуснал съществени нарушения на материалния закон, смята главният прокурор

Сотир Цацаров поиска рестарт на делото срещу гръцкият студент Христос Боскос и Васил Калев за прегазената на автобусна спирка Катерина Матеева. Главният прокурор е внесъл искане в Апелативен съд – Пловдив за възобновяване  на наказателното производство, по което с решение на Окръжен съд бяха освободени  от наказателна отговорност двамата участници в катастрофата, причинила средна телесна повреда на 15-годишната гимназистка.  Искането си за възобновяване на делото първият обвинител в държавата е мотивирал с допуснати от Окръжен съд – Пловдив съществени нарушения на материалния закон и неправилно приложена разпоредба на чл. 78А от Наказателния кодекс. Не са възстановени от подсъдимите причинените от престъплението имуществени вреди на пострадалата в размер на 12 569,11 лева, което е задължителна предпоставка за освобождаване на извършителите от наказателна отговорност.

След проведеното разследване от Районна прокуратура – Пловдив Боскос и Калев бяха предадени на съд с обвинение за това, че при условията на независимо съпричиняване, нарушавайки правилата за движение по пътищата,  по непредпазливост са причинили средна телесна повреда на Катерина Матеева. С присъда от 15.06.2015г. Районен съд – Пловдив е признал двамата подсъдими за виновни и е наложил наказание лишаване от свобода за срок от 2 години на Христос Боскос, условно – с изпитателен срок от 4 години и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 години. Васил Калев бе осъден на лишаване от свобода за срок от 1 година, условно – с изпитателен срок от 3 години и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 години. С присъдата Районният съд осъди Боскос и Калев да заплатят обезщетение на пострадалата за причинените вреди в размер на 12 596,11 лв.

След жалба на осъдените, с решение от 08.10.2015г. Окръжен съд – Пловдив измени присъдата на първоинстанционния съд и на основание чл.78 А от НК освободи Боскос и Калев от наказателна отговорност, като им наложи административно наказание Глоба в размер на 5 000 лева на Босков и 2 500 лева на Калев. С решението си окръжните съдии отмениха и осъждането на лицата да заплатят обезщетение на пострадалата. Според магистратите невъзстановяването на имуществените разходи, направени за лечение, не може да бъде условие за отказа да се приложи чл. 78А от НК, тъй като тези вреди са последица, пряко и непосредствено съпътстваща престъплението, но са вън от неговия състав, от неговата квалификация. Съдът е също, че неприлагайки чл. 78А от Наказателния кодекс (освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание глоба), Районен съд – Пловдив е нарушил правото на защита на подсъдимите.

 Този извод главният прокурор счита за грешен и незаконосъобразен, съобщават от пресслужбата на прокуратурата. „Законът не изисква вредите, причинени с деянието, да са част от обективната страна на състава на престъплението, предмет на обвинението. Достатъчно е същите да са пряка и непосредствена последица от деянието. В този смисъл са и задължителните указания в Постановление на Пленума на Върховния съд  № 7/85г. и Тълкувателно решение на Общото събрание на наказателната колегия № 88/ 82г.“, се сочи в искането на главния прокурор.

 

Exit mobile version