Барман от Бизар и студент в схемата за пране на пари


Оставиха зад решетките тримата обвиняеми за мега далавератa

Александър Александров, Стефан Стефанов и Анатолий Хунев помилиха Темида да отмени най-тежката мярка, но молбата им остана като тих шум в залата

Александров е осъждан многократно и от 2006 година до сега има в сила влезли 12 съдебни акта

Една от измамените френски компании е Панасоник Франс

Темида проведе първото си заседание днес по аферата с пране на пари в особено големи размери. Общата стойност на измамата се равнява на колосалните 7 млн. евро, но изтеглени от сметките са само 1 милион във валута. Задържаните преди няколко дни Александър Александров, Стефан Стефанов и Анатолий Хунев помилиха Темида да отмени най-тежката мярка, но молбата им остана като тих шум в залата.

По време на разследването е направен обиск на офис, в който се е помещавал обвиняемият Александър Александров, а в него са открити различни документи, сред които и декларация, в която Стефсн Стефанов опълномощява Александър да се разпорежда с неговата сметка. А как се стига до това? Името на фирмата, на която е регистрирана банковата сметка е „СС 911“ ЕОД. Тя е учредена в началото на 2015 година от Стефан Стефанов и чрез нея е управлявано популярното пловдивско заведение „Маскарад“. 6 месеца по-късно обаче, приходите на дружеството падат значително и неговият собственик споделя на своя приятел Александър, че не иска да се занимава вече с това. Александров обаче му предлага два варианта: или да му прехвърли дружеството срещу заплащане, или да го опълномощи да се разпорежда с него, като ще му дава процент от месечната печалба. Стефан се спира на втория вариант, като решава, че това би била изгодна сделка и за двамата като твърди, че след това не се е интересувал какъв е предмета на дейност на дружеството.

Обвиняемите претендират, че не са знаели за огромния паричен превод, в размер на над 480 хил. евро, който е получен по въпросната сметка. Защитникът на Стефанов твърди, че той е отишъл в Инвест банк, в която е била регистрирана сметката, за теглене на малка сума и бил изключително изненадан,  когато чул за огромното постъпление, което пристигнало на негово име. Макар че попълнил декларацията за теглене, минути по-късно Стефан се шашнал и се обадил на Александър, за да разбере какво точно се случва. По-късно през деня двамата се върнали отново в клона на банката, а Александров попитал какви са нужните документи за тегленето на сумата.

По сметката на Стефанов редовно се превеждали малки суми, с които той се издържал и подпомагал семейството си. Той е студент в 4-ти курс на Пловдивския университет, специалността „Физика и Химия“. Неговият защитник поиска по- лека мярка за неотклонение, като отбеляза, че клиентът му се обучава редовно, Стефанов също така живее със своята приятелка в Кючук Париж, а нейният баща е полицай и не би следвало той да опита да се укрие или да извърши друго престъпление, по думите на адвоката му.

Изключително интересен се оказа казусът с Анатолий Хунев, който разбрал за превода по сметката си едва когато бил задържан. Той е барман в „Бизар“ и не само няма да бъде освободен от работното си място, но и неговият работодател изявил желание да се погрижи за защитата на Хунев.

Анатолий е получил превод по сметка на учреденото от него дружество „Делаже“ ЕООД в размер на 400 хил. евро. Самото дружество не е новорегистрирано, но е подменяло името си три пъти, като първоначалното название е било „Кухи трейд“. Неговият защитник отбелеза, че в подмята на името няма нищо незаконно, а и първото наименование било толкова несериозно, че дори адвокатът щял да го замени с различно от него.

„Делаже“ ЕООД, както и предната фирма „СС 911“ ЕОД нямат никакъв предмет на дейност. За разлика от своите познати обаче, Хунев дори не извадил нови печати на преименуваната от него фирма, нито е ходил до Инвест банк, в която била регистрирана и сметката на дружеството. Поради тази причина той по никакъв начин нямал информация, че е направена подобна транзакция. Защитникът на Хунев отбележи още, че за измама в подобни размери е нужен невероятен интелектуален капацитет, който не достига както на Анатолий, така и на Стефан. Адвокатът спомена още, че дори при проведените разпити на полицаите, един от органите на реда е казал: „Според мен Хунев неволно е въвлечен…“.

По време на заседанието стана ясно още, че една от измамените френски фирми и Панасоник Франс. Те са извършили паричен превод, надхвърлящ 400 хил. евро към българска фирма, с която до този момент не са имали юридически взаимоотношения, а в преводното нареждане като основание е изписано „договор“. Българската сметка, по която е трябвало да пристигнат парите е била открита в Инвест банк. Нареждането е извършено на 29.12.2015 година, а само ден по-късно, усъмнили се в големия размер на транзакцията, от българския клон се свързват с френската фирма за потвърждение. Тогава става ясно, че подобно платежно нареждане няма и Панасоник Франс е станала жертва на измама.

В края на заседанието и тримата обвиняеми помолиха Темида да отмени най-тежката мярка до момента – задържане под стража, но това така и не се случи. Ако тримата мъже в хода на делото бъдат признати за виновни, ги грозят от 5 до 15 години лишаване от свобода, парична санкция.

Exit mobile version