Отговорът на един брокер: Кухата реклама спасява семейството ми

Аз съм брокер, не идиот, нито безсърдечен човек. Не искам да прецаквам никого, просто оцелявам в бизнеса

Потърсихме коментар от брокери, които работят с така наречената куха реклама, т.е. обява за недвижим имот, която се отнася до реално несъществуващо жилище. Няколко души от бранша отказаха да коментират, но открихме и човек, който се съгласи да коментира темата пред нас при условие, че запазим самоличността му скрита. Анонимността му е наложителна, тъй като мъжът работи към позната агенция за недвижими имоти в Пловдив и се опасява да не загуби работата си. Ето какво разказа той пред нашия репортер Стефка Георгиева.

Здравейте! В предварителния ни разговор ни споменахте, че боравите с така наречената куха реклама, но нека започнем с малко предистория за Вас. От колко време сте в бранша?

С недвижими имоти работя вече четвърта година. Първоначално започнах с идеята това да е допълнителна работа, защото вече имах постоянна позиция в друга фирма. През първите няколко месеца правих малко на брой сделки, но комисионните от тях доста добре подпомагаха семейния бюджет. След около 6-7 месеца започнах да се занимавам само с това и оттогава брокерството е моята професия.

Относно комисионните – кой ги определя?

Всяка агенция, с която съм запознат, има различна политика по темата, макар да има сходства между тях. В моя случай, аз сам определям комисионната си. Разбира се, когато работя с мои познати или приятели, процентът на печалбата ми е по-малък, правя го като услуга за тях.

А бихте ли ни казал какъв е процентът на комисионната, с който работите Вие?

Да, 60% и смятам, че това е нормална цифра. Има колеги, които работят с комисионна на 100% от наема на дадено жилище, но не са един или два случаите, в които клиентите се отказват от сделката, когато чуят цифрите. Предполагам знаете, че при наемането на апартамент се плаща един пълен наем, размерът на един наем като предплата и съответно нашата комисионна за посреднически услуги. Така пресметнато, реално клиентът плаща три пълни наема, за да се нанесе. И за да е по-ясно, ако даден апартамент е обявен с наем от 300 лева, за да се нанесете, вие трябва да платите 900 лева. Съгласен съм, че никак не е лесно, нито на младежите, нито на семействата.

До колкото си спомням, преди около 4 или 5 години, комисионните равняващи се на 100% не се срещаха. Така ли е?

И тогава имаше колеги, които работеха с голям процент печалба за посреднически услуги, но не бяха толкова много на брой.

Тогава как се случи този ръст на цената на посреднически услуги?

В предния ви разговор с Мирослав Язов, до колкото помня бяхте уточнили какви са изискванията за навлизането в бранша – почти никакви, само едно средно образование. Броят на брокерите нарасна значително, т.е. всеки един от нас прави по-малко сделки. Логично е, когато броят на сделките намалее, да намалее и печалбата ни. Притиснати от това, колегите ни, които се занимават само със сделки с имоти, увеличиха комисионната, с която работят, не защото искат да одерат кожата на наемателите, а за да успеят да издържат себе си.

И сега по темата – това ли наложи фалшивите обяви в интернет?

До известна степен да. Чрез тях ставаш разпознаваем. Даже по-точните думи са – ставаш забележим. Съгласете се, че ако не бяха кухите реклами, които публикувах в няколко сайта, Вие самата нямаше да се свържете с мен.

Безспорно е така, но какви дивиденти точно Ви носи тя?

Основният дивидент е връзката с потенциален клиент. Ако публикувам само обявите, които реално съществуват, те ще са на практика незабележими в океана от обяви, в който потъват хората, когато започнат да търсят в интернет. Когато масата от колегите в бранша са некоректни, ти си притиснат или да играеш нечестно като тях, или да напуснеш. Реално погледнато, голяма част от кухата реклама изхранва семейството ми. Имам жена и дете, и те не се интересуват дали съм честен в играта, а дали се грижа за тях.

Когато някой се обади относно такава несъществуваща обява, какво правите?

Има два варианта – понякога казвам, че обявата е примерна, което се случа по-често. В други случаи, че жилището вече е заето. Питам човекът, който ме е потърсил, какви изисквания има към бъдещия си дом, и разбира се, иска ли да го потърся ако намеря нещо подходящо. Ако намеря жилище, връщам обаждането, ако ли не – не обичам да тормозя клиентите си с десетки обаждания на ден, само за да им пробутам нещо.

Имате ли някоя нетипична история от практиката си, която бихте ни разказал?

О, да. Имам един много ясен спомен с млада двойка, която търсеше малко жилище в центъра. И двамата бяха студенти, не можеха да си позволят луксозно жилище, но искаха такова, в което да пребивават нормално, разбирам ги. Та положението беше много напечено, имахме 10 дни да им намерим апартамент. В ценовите критерии, които бяха обявили, нямахме особено голям избор. Все пак намерих едно малко апартаментче, чух се със собствениците и се уговорихме с двойката да се видим направо на адреса. Отидох малко преди тях, за да знам все пак какво им предлагам. И беше шокиращо. Обзавеждането не беше ново, но нямаше и такива изисквания. Само че жилището се разпадаше. Леглото на практика беше неизползваемо, защото матракът падаше дори само ако седнеш на него, цялата баня беше в мухъл, което е опасно за здравето. Предупредих момчето и момичето за това, когато се срещнахме пред входа. Просто им казах, че колкото и да е наложително преместването им, това място не е годно за живеене в него.

Защо го направите? Сам казахте, че издържате семейството си с това.

Аз съм брокер, не идиот, нито безсърдечен човек. Бил съм на мястото на тази двойка и макар че ползвам фалшиви обяви, никога не бях прецакал някой така жестоко. А и те са млади хора, не е нужно да се разочароват от живота толкова скоро. Смятам, че така беше редно.

Как бихте коментирал съвета на г-н Язов, клиентите да избират брокер, а не обява?

Адмирирам! Ако това се наложи като тенденция, както и ако се ограничат безплатно публикуваните обяви, смятам че тази цялата бъркотия ще намалее значително. Некоректни колеги винаги ще имаме, но тогава ще бъдат сведени до минимум.

Какво бихте посъветвал нашите читатели?

Ще повторя Мирослав – изберете брокер. Или поне агенция, която е доказано добра репутация. Няма смисъл да навлизат в този водовъртеж, който сме принудени да поддържаме, ще си създадат само главоболия.

Exit mobile version