Медицинският университет третира пловдивчанка като чуждестранен студент

Ако си завършил бакалавър в друг университет и искаш да продължиш в МУ, те приемат с условията на чуждестранните студенти

Деница Тодорова е завършила Медицинска биология в ПУ. Няма реализация за нея и колегите й в лечебните заведения

Паулина Гегова

Деница Тодорова завършва Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” през 2014-та година, специалност Медицинска биология. Това е единственият университет в цяла България, където може да се учи въпросното направление, но това по никакъв начин не го прави специално. Идентичността му всъщност е свързана със слабо, да не кажем никакво, развитие, безработица и пълна липса на реализация. Абсурдите със специалността са много. Първо, по закон, всеки студент трябва да изкара тримесечен стаж в рамките на четирите години обучение. На младежите от Медицинска биология такъв не бил предложен, с оправданието „Не е възможно, няма къде да се изкара”. Студентите са говорили и с декана на факултета – по това време проф. д-р. Румен Младенов, и с ректора на университета, но без промяна. Стажът така и не бил уреден, а във всяко лечебно заведение, в което кандидатстват завършилите им го изискват. Всички други биологични специалности в ПУ са карали своя стаж.

Следващият проблем, който изниква, е когато Деница завършва бакалавърска степен. Логично иска да продължи образованието си, при което желае да кандидатства за магистратура, но преподавател от ПУ й казва, че няма никакъв смисъл, като я насочва към Медицинския университет.

Към 2010-та в сайта на „Паисий Хилендарски” определението на специалността е следната: Завършилите медицинска биология могат да намерят работа във фармацевтична и био технологична индустрия, следователски био медицински институти и учебни заведения, клинични лаборатории и различни сектори на здравеопазването.

Към настояща дата описанието е променено на: През 2016/2017 г. завършилите тази специалност придобиват експертни знания и умения по медицинска биология. Тяхната роля е да осигурят научно приложната база на медицината, включително разработване на нови методи за диагностика и лечения на различни заболявания. Експертите по медицинска биология осъществяват връзката между науката, медицинската практика и общественото здравеопазване.

Истинският проблем дойде, когато все пак реших да кандидатствам магистратура в Медицинския университет. От там ми заявиха, че няма никакъв проблем да ме запишат веднага, но тъй като съм завършила бакалавър в друг университет и съм по-горно стъпало, влизам в листата на чуждестранните студенти и таксата ми за година ще възлиза на 4200 лв., споделя Деница.

Обаждала се е в администрацията още няколко пъти, но отговорът е все един и същ. Български студент е начислен като чуждестранен, а отговор на въпроса й „Защо е такава политиката?” няма. Нейна позната лекарка, до скоро преподавател в МУ, също е изумена от казуса.

Оказа се, че такъв проблем не съществува в Софийския медицински университет, където можеш да кандидатстваш без проблем, а семестърът е 700 лв.

От тук се повдига въпросът кой и защо решава, че един бакалавър от български произход ще трябва да плаща като чуждестранен студент. Университетите имат автономия сами да решават наредбите си, но това е меко казано скандално, още повече когато специалността Медицинска биология в ПУ е излишна. Така заявяват и всички болници, в които Деница подава документи за работа.

В лабораториите ми казват, че търсят само лаборанти и нямат нужда от биолози. Ние учихме съвкупност от биология, физика и молекулярна биология. Практическите ни занятия представляваха опити с жаби и как да взимаме кръв от пръст, за да проверим кръвната група. Само веднъж през последната година ни заведоха в столична ин витро клиника и веднъж по анатомия ни показаха труп. Щом страната няма нужда от биолози, защо не закрият специалността, а позволяват на младите да се надяват да я превърнат в свое призвание, пита съвсем логично Деница.

Очаквайте продължение по темата…

Exit mobile version