Бизнесът изрева: Няма работна ръка

Работодателите спешно търсят хора, но не ги откриват

950 хиляди у нас не могат или не искат да работят

Създават Клуб на работодателя и Програма за подготовка за заетост

Първите стъпки по създаването на Клуб на работодателя в Пловдив бяха направени днес на конференцията „Пазарът на труда в Пловдив и региона – проблеми и възможни решения”. Деловата среща в хотел Лайпциг, разискваща проблемите с намирането на работна ръка за индустрията в региона, завърши с ясно послание и рев от страна на бизнеса: „Няма работна ръка”. Според изследване на експертите от Индъстри Уоч, 950 хиляди българи не работят и не търсят работа. Безработицата от статистиката- 354 хиляди души, е извън споменатата фрапантна цифра. Оказва се, че близо милион нашенци са предпочели да не се трудят. Стряскащите цифри бяха потвърдени от бизнес сектора, представен от шефовете на най-големите компании в Пловдив и района, които подчертаха, че няма хора за работа, особено ниско и средноквалифицирана. Това е рев. Няма работна ръка, категорични са бизнесмените.

Пловдив се утвърждава като дестинация №1 в развитието на индустриалния сектор. Отново сме на картата на инвеститорите. Досега обаче подценявахме човешкия ресурс, който е основен фактор. Оказва се, че е и основен проблем, обобщи в презентацията си Георги Стоев от Индъстри Уоч. По изследвания на организацията в момента около 68 хиляди души са заети в сферата на производството в региона. Предстоящите инвестиции обаче ще имат нужда от още около 30 хиляди чифта работни ръце. Такива обаче няма. Човешкият ресурс не стига, а той е основен за инвеститора. Безработицата в града официално е 27 хиляди души, но тук някъде се къса нишката. Тъй като стотици работни места остават незаети с месеци. Оказва се, че хората просто не искат да работят. Става въпрос за масова работа, за средна и под средна квалификация, обясни Стоев.

Бизнесът коментира огромните проблеми в пазара на трудаСамо 41 процента от българите са заети. Другите попадат в някакви групи на незаети хора, неработещи, и нетърсещи работа. Пловдив се очаква скоро да приеме примера на Англия  това отношение- да търси да внася хора за работа от други региони и дори от чужбина, предрече Стоев.

Ромската общност е част от проблема, тъй като представителите й са демотивирани да търсят работа. Живеят са социални помощи и други доходи, числящи се към сивия сектор, естествено. Предприемач с бизнес с асансьори вметна в конференцията, че бил наел двама роми за дълго време. Получиха цялото знание и ноухау, и взимаха чисти 1000 лева заплата. В един момент обаче решиха, че ще заминат за Германия, за да работят за Мерцедес, и ще закарат там целите си фамилии, които вече са регистрирани за социални помощи. Останахме без хора. 40 дни търсим, никой не иска да работи. А и ако наемеш някой- той ще те подведе, каза той.

В рамките на деловата среща се реши да се създаде програма за подготовка за заетост на хора. Чиято цел най-вече е да мотивира незаетите да търсят работа. Това е идея на Индъстри Уоч. Икономистите от организацията не крият, че тя работи в Англия, като там работи я ползват емигрантите, които дори не знаят езика. Тук можем да я приложим и да работим с хора от тази огромна група нетърсещи работа близо един милион души. Трябва да им бъде създадено отношение към пазара на труда. Ще е Програма за подготовка за заетост, която ще работи съвместно със самите работодатели, разкри Георги Стоев.

Персоналът вече няма базова грамотност на общуване, оплакаха се бизнесмени. Няма работници, няма хора, на които да се разчита, допълниха те. Те също поискаха пряка връзка между търсенето и предлагането на работна ръка.

Exit mobile version