Вежди Рашидов за казуса Небет тепе: С нищо не е нарушен законът!

Той позволява крайното решение да е на Министерството на културата. Жалко, че това е подписано от заместник-министъра, отбеляза в парламента министъра на културата  

Ще предприемем всички мерки това да бъде вкарано в някакъв порядък, отговори той на питането на Георги Търновалийски в Народното събрание

Иво Дернев

Снимка: BVstudioПри съгласувателната процедура на проекта за Небет тепе законът не е нарушен. Такъв е дългоочакваният отговор на министъра на културата Вежди Рашидов в рамките на парламентарния контрол в петък. Той отговори на питането на народния представител от БСП Георги Търновалийски, което той входира по официален път преди близо месец. Според министъра няма нарушение на закона, няма и неспазване на процедурите, въпреки че точно това е направила зам.-министър Велислава Кръстева от кабинета Орешарски с подписването на дооформения проект за Небет тепе, прескачайки НИНКН, откъдето веднъж проектът вече е бил отхвърлен.

Съгласно Закона за културното наследство Националният институт за недвижимо културно наследство само подпомага министъра на културата при упражняване на неговите права. По закон правомощията, окончателното решение е на министъра на културата, зояви от трибуната в Народното събрание Вежди Рашидов.

Под тепето ви предоставя пълната стенограма, касаеща темата Небет тепе от парламента в петък:  

ГЕОРГИ ТЪРНОВАЛИЙСКИ (БСП ЛБ): Благодаря, госпожо Председател.
Господин Министър, колеги! Обектът Небет тепе в Пловдив е с изключителна важност за града като ключов елемент от кандидатурата на старинен Пловдив за вписване в семейството на световното културно наследство (ЮНЕСКО). То има национално значение като десетият евентуално обект, с който богатството на българската история и природа ще бъде световно признато. Затова е много важно какъв е проектът на община Пловдив за реконструкция на Небет тепе.
Припомням, че през месец май Националният институт за недвижимото културно наследство към Министерство на културата даде отрицателно становище и отказа да съгласува проекта „Небет тепе” на община Пловдив. На 1 август, с подписа на заместник-министъра на културата е съгласуван незначително коригиран вариант на проекта. По този начин заместник-министърът на културата е заобиколил Института, който веднъж вече е отказал да съгласува първата внесена там проектна документация. Според експертите от Института дообработената проектна документация е много близка по съдържание до първата, а съгласуваната от Министерството на културата без тяхното становище се явява незаконосъобразен акт по смисъла на Закона за културното наследство.
Експертната оценка на всички специалисти по темата, както и становището на Института, Камарата на архитектите в България, Международния комитет за паметните на културата и забележителните места (ИКОМОС) е, че проектът предвижда намеси, недопустими от гледна точка опазване археологическата недвижима културна ценност с изключително висока стойност. Пловдивската общественост се доверява на експертите, защото местната администрация не дава информация за бъдещето на това сакрално за пловдивчани място. Архитекти, археолози, историци, хора на изкуството, граждани и журналисти вече алармираха за незаконосъобразното съгласуване на проекта.
Ето защо, господин Министър, моят въпрос към Вас е следният: Кога е внесен по официален път в деловодството на Министерството на културата „дообработения” проект на документация? Ще се  съгласите ли да се реализира проект при нарушена съгласувателна процедура? И ще се съобразите ли с експертните становища на Института, на Камарата на архитектите в България и на ИКОМОС? Благодаря Ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря  Ви, господин Търновалийски.
Министър Рашидов, заповядайте за отговор.

МИНИСТЪР ВЕЖДИ РАШИДОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Търновалийски, във връзка с поставения от Вас въпрос Ви информирам следното. Предоставеният идеен проект, инвестиционен проект за археологическо изследване, консервация, реставрация, експониране и ревитализация на археологическия ансамбъл Небет тепе е във връзка с предоставените от Министерството на културата права за ползване и управление на недвижима археологическа и културна ценност Небет тепе. По Договор № 09-ДГ-1749 от 12.11.2009 г., във връзка със съгласуване на проектна документация по реда на Закона за културното наследство, след отрицателно становище № 08-00-899 от 26.05.2014 г. на Националния институт за недвижими културно наследство в Министерството на културата е образувана преписка с вх. № 33-НН-335 от 04.06.2014 г.
Във хода на съгласувателната процедура са изследвани действителните факти от значение за добросъвестно и справедливо разумно произнасяне на допустимостта на проектната документация. Извършена е проверка от Междуведомствена експертна комисия по чл. 72, ал. 3 от ЗКН на проектна документация с участието на представители на Инспектората за опазване на културното наследство при Министерството на културата, кмет, заместник-кмет, главен архитект на община Пловдив доц. Алексей Гоцев от НАИМ на БАН, доц. д-р Константин Кисьов – директор на РАМ Пловдив.
С Констативен протокол с изх. № ПР-45 от 14 юли 2014 г. на Министерството на културата, комисията е направила предписание към община Пловдив във връзка с установеното незадоволително предаварийно състояние на обекта в наличие на процеси и обстоятелства, застрашаващи недвижимата културна ценност от увреждания и разрешения. Комисията е преценила като правилни и навременни действията на община Пловдив за изготвяне на проектна документация за консервация, реставрация, експониране и ревитализация на археологическия ансамбъл Небет тепе. В протокола са дадени указания към възложителя за допустимата степен на реставрационна намеса в изискванията те да бъдат отразени в проектната документация, въз основа на което е издадено положително становище с изх. № 33-НН-335 от 01.08.2014 г. на Министерството на културата.
Не може да се говори за незаконосъобразност на процедурата, тъй като в съответствие със Закона за културното наследство по чл. 84, ал. 2 окончателното решение по произнасяне е предоставено на министъра на културата или на оправомощено от него длъжностно лице, в случая заместник-министър.
Уведомявам Ви, че Министерството на културата ще продължи да упражнява контрол по опазване на археологическия комплекс Небет тепе и в следващите фази на проектиране, включително и в процеса на изпълнение на консервационно-реставрационни работи до крайната реализация на инвестиционния проект, който предлага цялостна концепция за съхраняване на автентичността на археологическите структури, експониране, ревитализиране и социализиране на археологическия комплекс Небет тепе. Мерси.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми министър Рашидов.
Господин Търновалийски, заповядайте за реплика.

ГЕОРГИ ТЪРНОВАЛИЙСКИ (БСП ЛБ): Аз Ви благодаря за отговора, министър Рашидов. Не съм удовлетворен, няма да мога да успокоя и пловдивската общественост с това, което ми отговорихте, защото специалистите твърдят, че съгласуваният проект е опит да бъде подменена историята с нови зидарии, две кули, полуруини, стени около тях, наклонени зъбчатки и музейчета в двете кули.
Не мога да се съглася и с това, което Вие ми казвате, че комисия, създадена от кмета и хора от община Пловдив заедно с представители на БАН, са направили протокол, след като законът казва стъпките – деловодството на Института, предложение за становище, документация в комплект с това предложение в Министерството и там при заместник-министъра, който наистина може да не се съобрази с него. Но е прескочена тази процедура.
Ние ще продължаваме да настояваме този проект да не бъде реализиран, още повече че обществото иска да знае резултата – какво се случва. Това не се получава като отговори нито от Министерството – има такива питания към служебния министър на културата, нито от община Пловдив.
Дългото пасуване на институциите по казуса се оказва неслучайно, защото проектът вече е одобрен в община Пловдив и може да бъде реализиран, което поставя под риск това, отново казвам, сакрално място за пловдивчани – не само за пловдивчани, за цялата страна, защото, дами и господа, „Небет тепе” е мястото, което доказва, че Пловдив е най-старият жив град в Европа. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, господин Търновалийски.
Министър Рашидов, заповядайте за дуплика.

МИНИСТЪР ВЕЖДИ РАШИДОВ: Господин Председател, уважаеми депутати! Господин Търновалийски, още веднъж искам да заявя, че съгласно Закона за културното наследство Националният институт за недвижимо културно наследство само подпомага министъра на културата при упражняване на неговите права. По закон правомощията, окончателното решение е на министъра на културата.
Проектната документация е съгласувана въз основа на следните законосъобразни действия. Проверка на актуалното състояние на „Небет тепе” от междуведомствена комисия – във връзка с проверката на комисията е изискано коригиране и проектна документация. В становището на комисията са поставени изисквания към следващите фази на проектиране. Всички предприети мерки са в полза на община Пловдив.
Онова, което искам да Ви кажа – с нищо не е нарушен законът. Законът позволява крайното решение да е на Министерството на културата. Жалко, че това е подписано от заместник-министъра.
Вие не казахте кой е заместник-министърът – това е по времето на предишното правителство, госпожа Велислава Кръстева го е подписала, но то не противоречи на закона, господин Търновалийски.
Ние ще предприемем всички мерки това да бъде вкарано в някакъв порядък – в крайна сметка така изисква законът. Мерси.
 

Exit mobile version