Пловдив, готви се!

Откриха археологическия комплекс "Сердика" при столичното Ларго, строителите на история тръгват насам

Камионите с тухли четворки и бетоновозите вече са готови да потеглят към всяка точка в държавата, където културно-историческо наследство чака „реставрацията” си. На прицел тук вероятно отново е Небет тепе

Снимка: Дневник"Това е кич. Фалшификация! Целта е да се усвоят едни европари.". Това е извикал на висок глас Евгени Христов от Съюза на българските журналисти на днешното помпозно откриване на археологически комплекс „Сердика” при столичното Ларго, събрало половината Министерски съвет. За строежа ( повечето експерти по опазване на културно-историческото наследство определят дейностите там като бутафорно- строителни, а не реставрационни, както би следвало да е за такъв обект) бяха похарчени 15 милиона лева. Проектът бе финансиран от оперативната програма "Регионално развитие" на ЕС, спечелен от през 2011 г. от Министерството на културата. "Ще продължим нататък – София, Пловдив, Стара Загора, Бургас!”, заяви гордо министър-председателят Бойко Борисов днес от столичното Ларго.

А думите му прозвучаха като закана сред всички онези, които се борят срещу налагането на бутафорното отношение към културно-историческото наследство и паметта. С две думи- усвояването на европейски средства продължава, да се готвят пловдивчани и другите споменати в речта на премиера. Очаква се на прицел под тепетата отново да попадне Небет тепе, за което вече се опита да се прокара един абсурден според архитекти, реставратори, историци, хора на изкуството, граждани проект, отново ламтящ за европейско финансиране. Негов автор бе един от проектантите на археологически комплекс „Сердика” и фаворит на Божидар Димитров в издигането на чудни крепости из родината- Юлий Фърков. Директорът на Историческия музей буквално бе изгонен от общественото обсъждане по казуса в пловдивския ОбС, а идеята на арх. Фърков бе тотално разгромена. Така намеренията на двамата да вдигат крепости върху „Акта на раждане” на Пловдив, както историците наричат Небет тепе, бяха стопирани. Временно. С днешните държавнически аплаузи на Ларгото камионите с тухли четворки и бетоновозите вече са готови да тръгнат към всяка точка в държавата, където културно-историческо наследство чака „реставрацията” си. Строителите на история идат. Дали обаче пловдивчани ще ги пуснат? Предстои да разберем!

 

Exit mobile version