Общината ще брои домакинствата, които се отопляват на твърдо гориво

Ще се предлагат алтернативи на хората, които ще бъдат финансирани с европейски средства

Вариантите са подмяна на горивните инсталации или филтри към комините

Ще дишаме по-чист въздух срещу 10 милиона евро

Представиха план за действие за подобряване качеството на въздуха в периода 2018-2023г.

Община Пловдив ще брои домакинствата, които се отопляват на твърдо гориво, а след това ще предлага на хората алтернативи, които ще бъдат финансирани с европейски средства. Това е заложено в Плана за действие в периода 2018-2023г. по проекта за подобряване качеството на въздуха под тепетата. Той бе представен от експерти днес в кметството. Бяха начертани мерките, чрез които за пет години нивата на Фини прахови частици (ФПЧ) да намалеят драстично. Именно битовото отопление е основен замърсител на въздуха. 30 хиляди домакинства в Пловдив се отопляват на твърдо гориво според данните на НСИ от последното преброяване в страната през 2011г. Към днешна дата цифрата вероятно е съвсем друга.

Според данните, основния период на превишения на ФПЧ е именно отоплителният, между октомври и март.  Замърсяването на въздуха в Пловдив има сезонна зависимост, смятат експертите, представили проекта днес. През миналия октомври и декември средната концентрация на фини прахови частици е 58 микрограма на кубичен метър, при норма 40. Според специалистите, над 70 процента от повишаването на нормите на ФПЧ във въздуха се дължат на битовото отопление, 20 процента са от специфичния фон на града, едва 7 процента от замърсяването идва от трафика, а половин процент е от промишлената дейност. Експертите отчитат, че в последните три години има значително намаление на дните с превишени норми- със средно 20 микрограма на кубичен метър. Началото на промяната в данните към подобрение обаче съмнително съвпада с преместването на едната градска измервателна станция от кръстовището на Баня Старинна в Тракия. Въпреки това в последната година имаме 83 дни с превишения в нормите, при допустими 35.

След анализа на специалистите общината трябва да направи реална инвентаризация и подробно проучване на емисиите от битовите секции. Трябва да се знае къде какви системи за отопление се използват. Това нещо трябва да бъде направено в най-кратък срок, за да се получи реалната точна картина на изгарянето на твърди горива за битово отопление. За това ще има социологическо проучване и анкетни карти. След това може да се пристъпи към изпълнението на конкретните мерки за драстично ограничаване на замърсяването на въздуха с ФПЧ. Мерките са достатъчно популярни- подмяна на горивните инсталации или филтри към комините, което е по-трудният вариант. Другите са присъединяване към топлопреносна или газопреносна мрежа, или подмяна на кюмбетата с климатични инсталации. Това, разбира се, са огромни разходи, непосилни за домакинствата и за Община Пловдив. Става въпрос за милиони, милиони евро. Финансирането на тези мерки се очаква да бъде осигурено от програма Околна среда. Могат да бъдат търсени и други международни източници на финансиране, коментираха експертите, представили проекта днес .

Другите мерки до 2023г., които трябва да бъдат изпълнени, са оптимизация на транспортната схема, поддържане на пътната инфраструктура, озеленяване, недопускане на паркиране на автомобили в зелените площи, контрол. Нужна е методика за въвеждане на градска зона с ниски емисии, в която ще има ограничаване на стари и замърсяващи автомобили. Тази зона най-вероятно ще е Централна градска част. В Лондон например, автомобилите, които не отговарят на Евро 6, биват допускани в центъра срещу такта от 12,5 паунда. Това, разбира се, е трудно приложимо у нас. Тази зона е въведена като възможност, но все още никоя не община не е пристъпила към налагане на ограничение. Има и вариант при необходимост да се въвежда ограничение на автомобили в дадени градски зони. Това може да се случва при натрупване на голям брой дни с превишения на ФПЧ във въздуха.

Според прогнозните разходи- индикативно близо 440 лева ще струва намалението на всеки килограм емисии на ФПБ. За да се постигнат трайно нормите и да се поддържат напред във времето, през  2023г. трябва да бъдат намалени близо 70 тона емисии на ФПЧ спрямо нивата към 2016г. Индикативната стойност на програмата е над 10 милиона евро, ако бъдат изпълнени всички мерки. От Околна среда има заделени 50 милиона евро за 25 общини.

 „Отчитаме социалната поносимост на населението при въвеждането на строги и рестриктивни мерки както по отношение на битовото отопление, така и по отношение на старите автомобили. Мерките, които на този етап са залегнали в програмата, до голяма степен са свързани с предоставената възможност по оперативна програма „Околна среда“ за кандидатстване за намаляване на замърсяването от бита. Основно ще се финансира поставянето на филтри на комините и смяна на горивните съоръжения, но това трябва да стане с желанието и съдействието на всяко едно домакинство“, коментира главният експерт в Дирекция „Екология и управление на отпадъците“ на Община Пловдив Елена Найденова.

През януари предстои проектът на Програмата да бъде публикуван в  официалния сайт на общината и в продължение на месец всички заинтересовани лица могат да подадат в деловодството своите писмени становища и предложения, които ще бъдат разгледани от програмен съвет и ако се отчете, че са състоятелни, ще се направят корекции. След съгласувателни процедури с РИОСВ и Министерството на околната среда и водите окончателното решение за утвърждаване на проекта ще е на Общинския съвет.

„Надяваме ме се в средата на 2018 г. програмата да влезе в сила, за да можем активно да подготвим бюджетни средства и да започнем да изпълняваме мерките, които зависят изцяло от администрацията на Община Пловдив. Разчитаме на съдействието на гражданите, защото общите усилия ще доведат до подобряване качеството на въздуха“, каза Елена Найденова.  

Exit mobile version