Меглена Кунева: Отказът да подадат оставка генерира опасно напрежение в обществото, с всеки ден сме все по-далеч от Европа

Няма разлика между купуването на гласове и купуване на превоз за извозване на митингуващи- и двете са фалш

Комисията „Манолова“ имитира дейност и нарочно се отлагат промените в Изборния кодекс, алармира лидерът на ДБГ

Image title
След съботните партийни митинги, след студентската кръв по жълтите павета и след издигането на все по-висока стена пред парламента в буквален и преносен смисъл, Под тепето потърси коментара на лидера на ДБГ Меглена Кунева. Това се случи след заседанието на Националния съвет на „Движение България на гражданите” в Пловдив.

-Г-жо Кунева, как оценявате това помпане на политически мускули- митингите от събота? Не е ли притеснителна тези игра на цифри и нерви и докъде може да ни отведе това разделение?

-С митингите в събота и ГЕРБ, и БСП, и ДПС се опитаха да замъглят реалността. Опитаха се да удушат гражданските протести, да омаловажат факта, че те продължават вече пет месеца. Днес на специален брифинг „Движение България на гражданите“ поискахме Сметната палата да провери как са отразени в счетоводството на ГЕРБ, БСП и ДПС разходите, защото сме сигурни, че има алтернативни  каси, пълнени от гравитиращи около тях организации или пък да разберем дали от партийните субсидии се плащат  влакови композиции, автобуси, сандвичи, клакьори, екскурзии до София и Пловдив и т.н. За мен няма особена разлика между купуването на гласове и купуването на превоз за извозване на митингуващи – и в двете няма автентична подкрепа, и двете са фалш, и двете са морална злоупотреба със средства. Истинското разделение днес в обществото ни е между хората и мафията, която е превзела управлението. Парламентраните партии се опитват да излъжат, че разделението е между тях, но не е. Това, от което се опасявам е, че в тази среда лесно ще се появят  нови субекти и вече се виждат новите лица на олигархията. Когато няма свободни медии, няма и ясен отговор на въпроса откъде идват парите на подставените кандидат-политици, това изтощава почвата на политическото и ражда чудовища.

-Ако приемем, че ГЕРБ все пак има политическо право от позицията на опозиция да организира протест, то с какво право властимащите организират контрапротест? Какво се цели, според вас, в тази игра с тълпи, поддръжници, знамена и еднакви лозунги?
-Целта е очевидна – да се демонстрира подкрепа. Не съм сигурна, че успяха обаче – и БСП показа, че не може да събере симпатизантите, за които обяви, без ДПС, но и за ГЕРБ се видя, че не успя и усилията бяха напразни – хората усещат фалша. За всички стана прекалено ясно, че и на двата митинга бяха докарани хора, беше им осигурено, платено и т.н. и остана горчив вкус. Не е добре да използваш така хората – не смятам, че членовете на партиите на БСП и ДПС, както и на ГЕРБ, са много щастливи от това, което виждат – агресия, митинги, извозване, полицейски натиск, записване на лични данни на хората, автобусна демокрация. Тези партии разрушават сами себе си, но с цената на упадък на цялата държава и това генерира напрежение.


-Да приемаме ли, че предизборната кампания вече е започнала?

-Да, би могло да се каже. Това, което е притеснително обаче, е бутафорията, която се създава около Изборния кодекс – уж текат консултации, уж ще има промени, но те ще са козметични. Ние се срещнахме с Венецианската комисия и напомнихме, че и сега може да се изчистят списъците от мъртви дущи, но няма политическа воля за това, не е изгодно, а комисията „Манолова“ имитира дейност и нарочно се отлагат промените. Така всички порочни практики ще се пренесат и в българското представителство в Европарламента, защото евроизборите наближават. Говоря не само за стотиците хиляди мъртви души в избирателните списъси, но и за неравният достъп до обществените медии на парламентарните и другите партии, купуването на гласове, манипулирането на резултатите, както и политическото влияние върху ЦИК – партиите в парламента нямат изгода да се отстранят тези проблеми, а те изкривяват вота и работят срещу българските граждани.

-Къде сте вие в тази битка?
-Разбира се, на страната на добрите – даваме алтернатива на хората. Ние от „България на гражадните“, а и в Реформаторския блок, искаме да покажем на гражданите, че статуквото и популизма в лицето на ГЕРб, БСП и ДПС, че ксенофобията и омразата са от едната страна, а ние – от другата, на страната на нормалността. Това беше и мотото на кампанията ни на последните избори – Да на нормалността.  През октомври предложихме подробна икономическа програма, в неделя – програма за правосъдие и вътрешен ред. Правим срещи с браншовите организации, работодатели, синдикати, неправителствения сектор, за да обсъждаме програмите и мерките, които предлагаме. Така се прави, така е честно, не с популистки лозунги, подплатени с неясно финансиране и услуги към олигарсите.  Скоро ще обявим администрративната реформа и гружданското участи и медийната свобода. И това се постигна за 4 месеца здрава работа на Реформаторския блок и Гражданския съвет. Разрастваме се.

-Притеснява ли ви стената, която издига пред себе си Народното събрание? Това не вреди ли на онези, които ще влязат и в 43-ото Народно събрание? Как ще бъдат разпределени силите в него, според вас?
-Още в началото на протестите казах, че неподаването на оставка от страна на правителството ще има огромни последствие в дългосрочен план и генерира опасно публично напрежение. Ако направиш нещо толкова недопустимо, колкото назначаването на Делян Пеевски, и не поемеш политическа отговорност, а именно да подадеш оставка, то даваш сигнал на следващите, че и те могат да правят недопустими неща. Ако пет месеца не чуваш гражданите, ако казваш на студентите в прав текст, че не ти пука какво мислят, това дава сигнал на следващия за безнаказаност.

-Кривваме ли от ЕС с политиката, която водят управляващите?
-Кривваме е слаба дума. Ние се отдалечаваме от Европа с всеки изминал ден, а най-лошото е, че управляващите допускат гафове, които могат да вкарат България отвъд периферията на ЕС. Корупция, скандали след скандали… Защо се получи така с мораториум върху продажбата на земята – да гласуват ГЕРБ, БСП и „Атака“ един абсурд, само и само да се угоди на една популистка партия. После се обясняват, че не били разбрали. Кое не са разбрали? Че сме член на ЕС ли не знаят? Е, време е да го разберат. Като цяло обвързаността на управляващите с  „Атака“, зависимостта им от тях е силно притеснителна в европейски план. Да не говорим за „Южен поток“, за спирането на европейските средства – над 1 млрд.лева.  Това е повече от скандално, това е позорно.

-Имате ли престава колко струва охраната на Народното събрание от „опасните“ Ранобудни студенти?

-Не, не мога да посоча сума, но изчислихме колко струват автобусните и влаковите протести – над 1 млн. лева са дали ГЕРБ, БСП и ДПС. Вероятно струва излишно много да се охранява парламента от мирен протест  – така и не успях да разбера защо беше необходимо районът около Народното събрание да почернее от жандармерия, а в същото време на километър от там да има ксенофобски нападения, защото в околността има една патрулка. Категорично не приемаме и бездействиет осрещу т.нар. граждансик патрули на ксенофобските партии и очакваме институциите да си свършат работата. Ние не сме във Ваймарска Германия. България е член на ЕС и това правителство е длъжно да гаранитра ред, права и свобода. Ако не може, да подава оставка и да даде възможност на България да се върне в правилния

Exit mobile version