Иван Тотев коригира историята на написването на романа „Под игото”

Кметът заяви, че най-четената българска книга е писана в Пловдив. А Вазов сам твърди друго 

Иво Дернев

Снимка: Радио Пловдив„Прокуден от България в 1887 година, прекарах около една година в Одеса. Много скръб, много мъки изпитвах там по изгубеното отечество. Умът ми, сърцето ми, душата ми постоянно летяха към него. Но ето, дойде ми вдъхновението да напиша тоя роман и аз задишах пак въздуха на България. Хиляди спомени оживяха, хиляди картини, ярки и хубави, плениха моя умствен поглед, картини от бурния живот на отечеството през Априлското въстание. О, видения, как услаждахте душата ми! О, съдбоносни дни, какви трепети пробуждахте в нея! Аз забравих мъките на изгнанието. Аз бях честит, къпейки се във вълните на скъпите и незабравими спомени: те ме въодушевяваха, те ми дадоха нов полет и нова младост на музата ми — и от бедната стаичка в отстранената одеска улица книгата ми обиколи цяла България, мина границите и профуча из Европа. И аз благославям сега това изгнание.”. Така звучи историята на написването на романа „Под игото” от устата на самия му автор- патриархът на българската литература Иван Вазов.  

От днес историята звучи по друг начин, коригирана от Иван Тотев. Според кмета, най-четената българска книга е писана в Пловдив, а не в Одеса, както твърди самият Вазов през 1920г. 

„Съединението започва в сърцето на един град, който седем години е бил най-богатият град в Княжеството и Източна Румелия. Град, в който се е събрал интелигенцията. Град, в който Иван Вазов е писал „Под игото””. Това са точните думи на Тотев в коментар по повод днешния празник. Вероятно неволната грешка на кмета е може би незначителна за някои. Но сме длъжни да я отбележим в Деня на Пловдив. Ще ни се Под игото да е родена тук, но не е. Тук Вазов обаче е написал "Епопея на забравените". И това е достатъчно. Честит празник, пловдивчани.

Exit mobile version