Архитектите в Пловдив за сградата на „Отец Паисий”: Това не може да се нарече реставрация

Считаме, че това не е начинът, по който трябва да се реставрират и реконструират сгради в историческия център на Пловдив, е позицията на КАБ

Учудваме се, че от една страна НИНКН е поставил изисквание за запазване на оригинала и в същото време е съгласувал проект, който го нарушава и променя, коментира гилдията

Архитектите от Пловдив излязоха със становище по повод разрушаването на паметник на културата на ул. „Отец Паисий”. Позицията си те заявяват след събрание на Съвета на районната колегия на КАБ. Те считат, че не това е начинът, по който трябва да се реставрират и реконструират важни сгради в историческия център на града и са категорични, че в случая не може да се говори за запазване на фасадите в автентичния им вид. Както и  че в никакъв случай те може да се използва думата „реставрация” в конкретния проект. Ето и пълната позиция на КАБ:

Внимателно изчетохме материалите, публикувани в пловдивските и национални медии  и естествено у нас възникват редица въпроси:
1.    Докога ще изчезват сгради в Пловдив, които създават идентичността и духа на града ни?
2.    Как би могло да се предотврати практиката през последните години на унищожаване, пристрояване, надстрояване и променяне на сгради от историческата тъкан, били те и паметници на културата от най-ниска категория?
3.    Не изгубва ли градът ни постепенно своята историческа идентичност?

Сградата на ул. Отец Паисий №13 е регистриран единичен паметник на културата с категория „за сведение” и е елемент от Групов паметник на културата. Проблемът се състои в това, че е съгласуван и одобрен проект, предвиждащ нейната пълна подмяна, което се вижда от снимките на същата сграда и визуализацията на проекта.

Новата сграда представлява модерна интерпретация  на оригинала и в никакъв случай не може да се нарече реставрация на сграда паметник на културата, независимо че категорията е „за сведение”. Сградата е разширена/пристроена/ с една ос, покривът е под 45 градуса, зад който има плосък покрив-тераса. Декоративните елементи  – пиластри , корнизи, капандури и цокъл на партера – са променени и различни от оригинала.Членението на дограмата е съвременно.

Със събарянето на сградата и преизграждането й със съвременни материали и технологии, не може да се говори за „запазване на фасадите в автентичния им вид”.

Учудваме се, че от една страна НИНКН е поставил изисквание за запазване на оригинала и в същото време е съгласувал проект, който го нарушава и променя.

В световната практика под „автентичен вид“ се разбира не само запазването на геометрията и декорацията на една сграда, но и съхранението на материалите като градеж и детайл.
Считаме, че това не е начинът, по който трябва да се реставрират и реконструират сгради в историческия център на Пловдив.
 

Exit mobile version