Св. Кирик- манастир или архитектурна емблема?

Комплексът е реставриран и вдигнат от руина по проект на големия арх. Любомир Шинков с пари на данъкоплатеца, а не на митрополията

Крепостта, която днес Николай Пловдивски завзе с невиждано театро с вход свободен и осигурен транспорт за публиката, е архитектурен шедьовър на  живата легенда арх. Любомир Шинков. Какво всъщност щурмува след решение на съда шефът на най-голямата епархия у нас? Св. Кирик не е действащ манастир от началото на 20-ти век, когато запустява изоставен и рухва. Началото на съществуването му е през 14 век, осветен е като обител през далечната 1850г., а в годините след това гори няколко пъти, за да се превърне в тотална руина. Първите стъпки към съживяването му правят българските архитекти от САБ, които през 1981г. получават съгласие от пловдивска митрополия за реставрация и адаптация на манастира за светски нужди. На следващата година арх. Люмобир Шинков, автор на някои от най-знаковите сгради в Пловдив и София, изготвя проекта за реставрация за международна архитектурна академия. Сериозен екип от специалисти и строители запрята ръкави и в период от четири години унищоженият манастир е съграден почти наново. Комплексът се преражда под ръководството на Христо Радев и майстор Ангел Илиевски. На 25-ти септември, 1987 г. Св. Кирик се открива от арх. Георги Стоилов, шеф на САБ тогава. Издигнат с пари на данокъплатеца, а не на митрополията, комплексът се превръща в творчески център на архитектите, но и предпочитано място за туризъм с квалитетния си ресторант, многото добре оборудвани стаи за спане. Посещава се и от много миряни, които се молят в страхотна реставрирана черква в двора с добре запазени стенописи. По време на съдебната битка на архитектите със същата тази митрополия, която им е предоставила обекта преди 30 години,   ръководена сега от Николай Пловдивски, базата губи почитателите си и съвсем естествено- запустява. Какво ще се случи с нея от днес? Шефът на епархията казва, че Св. Кирик вече е действащ манастир. Но мнозина очакват той да се превърне в личната резиденция на митрополита, също като превърнатата в нещо като 5-звезден спа комплекс  обител „Св. Св. Козма и Дамян” на Куклен. Мнозина се притесняват, че чисто архитектурните достойнства на Св. Кирик ще бъдат съсипани с влизането във владение на Николай Пловдивски. Притесняват се и за автентичните стенописи в черквата. И резонно- любовта на владиката към тапетите е пословична. Интересното е, че много от докараните с автобуси миряни днес се спираха на входа и зачитаха историята на комплекса, като резонно си задаваха въпроса как се е стигнало дотук и кой е виновен.

Със сигурност не са архитектите, реставрирали и почти изградили наново една руина. Тук те завариха развалина в окаяно състояние. Направиха нещо фантастично. Всъщност аз имам друга теория- че манастирът е бил основан от латинци. В черквата има тамплиерски знаци. Така че не съм сигурен, че митрополията има правно основание да бъде собственик, коментира изследователят на историята на обителта Никола Филипов.  

Exit mobile version