Културен туризъм през уикенда: Манастирът „Св. Св. Кирик и Юлита“

Теодор Караколев

Сгушен в родопската гора, манастирът "Св. Св. Кирик и Юлита" е едно от най-приятните за посещение места край Пловдив. На по-малко от половин час с автомобил, той не е от най-известните, но е сред най-живописните манастири в околията.

Смята се, че манастирът е основан още през Средновековието. В по-ново време той споделя съдбата на много други български християнски постройки и става жертва на кърджалиите от началото на 19 век. През 1810 година е опожарен от престъпните банди.

В следващите години манастирът е отново възстановен. Тъй като манастирът е под покровителството на "Св. Св. Кирик и Юлита", а манастирската църква – на "Света Параскева", то се предполага, че преди години всъщност е имало два близкостоящи манастира, които са носили имената на отделните светци. Именно през Възраждането и след опожаряването от кърджалиите е станало и обединението.

Манастирската църква е построена през 1850 година. Много красива и живописна както отвън, така и отвътре. Отвън храмът има голям многостенен купол. Отвътре тя е богато изографисана, макар и не всички стенописи да са в добро състояние. Изглежда тя е живописвана на няколко етапа, като основен майстор е зографът Алекси Атанасов, за когото няма много запазени биографични данни. Запазени са интересни сцени от житията на Св. Кирик и Св. Юлита, на пророк Илия, както и голяма и богато изрисувана сцена на Разпятието.

Още преди 100 години много миряни, пристигащи от всички български земи, са изписвали имената си, издрасквайки ги по стените. Преди години това е било практика и не се е смятало за нередно. В по-късно време започват и природните процеси – влагата започва да разрушава стенописите и днес на много места те са в лошо състояние.

Целия текст в КАПАНА.БГ

Exit mobile version