Община Пловдив като Понци схема

Схемата ползва парите на бъдещите инвеститори, за да плати на миналите, като печелят тези на върха на Пирамидата

Автор: Александър Константинов

Знаете ли какво е „Схема на Понци“ – това е вече международно понятие за така наречените „Пирамиди“.

Схемата ползва парите на бъдещите инвеститори, за да плати на миналите, като печелят тези на върха на Пирамидата и губят всички останали.

В момента общината е типична Пирамида, а това се доказва много лесно. Поети се огромни задължения към инвеститорите на двата стадиона. Поети са огромни задължения към фирмата работеща на двете входни артерии – Голямо Конарско шосе и Рогошко шосе.

Поети са огромни задължения към фирмата „Теа инвест“. Всичко това плюс подписани договори за кредити за басейна Младост, за ул. Царевец, за подлеза Модър – Царевец, за ул. Владая , за Дондуковата градина. Подписани са договори без осигурено финансиране за спортните зали в район Западен, за спортните терени до Езиковите гимназии, за Ремонта на Хуманитарната гимназия и още по малки обекти. Не са приключили плащанията по Водния проект, където общинското съфинансиране е също с кредит. С чужди пари се финансира и Третата клетка на Шишманци, която ще струва 13-15 млн.лв.

Ако се направи подробен опис на всички задължения по кредити и всички други задължения гарантирани с договори и Записи на заповед, общата сума от задължения ще надхвърли 200 млн.лв. Следващият кмет ще бъде поставен пред избора – или да плаща по натрупаните задължения и нищо друго или да спре да плаща, но следват съдебни дела, неустойки и блокирани сметки.

Ето това е класическата схема на Понци, която е построена от сегашният управляващ екип. Всичко това е станало със съдействието на тези общински съветници, които и днес гласуваха 35 млн.лв. бъдещи задължения.

Вина имат и областните управители през последните години, които наблюдаваха натрупването на тази Пирамида безмълвно и безкритично. Ще кажете те могат да спират само по законосъбразност, а не по целлесъобразност. Да, но Закона не разрешава да се вземат кредити през последните 9 месеца, а каква е разликата дали вземаш кредит от банка или поемаш дълг към фирма един месец преди края на мандата. Община Пловдив никога не е попадала в такава ситуация.

Не бих стъпил в сградата на общината за никакво възнаграждение, като кмет или зам. кмет. Тези, които искат да станат кметове или нищо не разбират от финанси или имат други планове за себе си. Дори и в най-отчайващата ситуация може да се намери начин да си осигуриш „частният пенсионен фонд“.

Предстои да видим кои ще са кандидатите за скок без парашут.

Exit mobile version