Много ценни сгради в Пловдив нямат статут, общината може да стартира този процес

Предстои създаването на пловдивско звено към НИНКН

Опазването на много красиви и ценни сгради, като бившия Винпром на ул. „Данаил Николаев“ е изцяло в ръцете и добрата воля на собствениците им. Причината е, че голяма част от тях нямат статут на защитени от закона сгради. Това коментира за „Под тепето“ директорът на НИНКН арх. Петър Петров във връзка със случая на разрушената 130-годишна внушителна постройка, издигната от арх. Димитриос Андроникос. Местната власт, обаче, може да задейства този процес и да помогне за спасяването на културното наследство.

В момента, дори при добро желание на главните архитекти на голяма община или районните администрации, те нямат законово основание да спрат инвестиционно намерение, добави той.

След разпадането на Института за културно наследство през 90-те години процесът по описване и деклариране на сгради е прекъснат и не е завършен напълно, каза още арх. Петров. Така са останали много такива сгради в Пловдив – и в цялата страна – които трябва да бъдат вкарани в списъците с културно наследство.

Преразглеждането и допълването на списъците е една от основните задачи, които арх. Петър Петров си е задал след като зае поста преди няколко месеца. Този процес обаче ще отнеме много време, тъй като става дума за десети хиляди сгради в цялата страна.

Местната власт има както право, така и задължение да участва в този процес. По този начин срокът за изпълнение ще се съкрати много, коментира още арх. Петров и добави, че именно общините може да изготвят документация и да декларират сгради като културно наследство.

Архитект Петров добави, че се работи по създаването на местно пловдивско звено към НИНКН – отдел към дирекция. В момента се запълват щатните бройки, търсят се още хора, като всеки с нужното образование и специализация може да прегледа документите в сайта на НИНКН.

Exit mobile version