Легендарният Степан Кара в ареста заради 1,5 кг хероин

Ахмед Чаушев от Устина и още седмина в банда за трафик на дрога за страната и чужбина

Групата в съда
Групата в съда
Организирана престъпна група , ръководена от мафиота  Степан Кара , брат на легендарния Димитро Кара, е разбита при операция на БОП- Пловдив, научи “Марица”. Украинският мафиот , който от 20 години се подвизава в България, отново е в ареста заедно с още седмина свои съучастници заради опит да пласират близо 1,5 килограма хероин. Посреднически функции в бандата имал и Ахмед Чаушев от Устина , баща на бившия кмет на селото Фаик Чаушев. Бай Амет, както е по-известен в региона, няколко дни по-рано бе пуснат под гаранция след арест за трафик на антики. Част от хероина е бил предназначен за вътрешния пазар, а друга част за трафик към Европа. Зад решетките с постоянна мярка за неотклонение , наложена от Окръжен съд -Пловдив, са също Иван Михайлов, Иван Иванов, Марияна и Георги Бошнакови , Илия Дърузов и асеновградчанката Силвия Капчикова. Всеки от тях е имал различна роля в бандата, която от няколко месеца била под наблюдение от специалните служби. Акцията по арестите е проведена преди седмица , но се пази в тайна от МВР и прокуратурата.
През 2009 година Степан Кара бе осъден във Виена на 2 г. затвор за участие в мрежа за производство на фалшиво евро на по-големия си брат. Степан се оправдал, че не знаел за дейността на брат си Димитро, наричан в алпийската страна „Крал на фалшификаторите“.
Димитро Кара е сочен от австрийската полиция за лидер на една от най-големите работилници за печатане на евро в Европа. Всяка втора фалшива Image title
банкнота в Австрия била негово производство. Полицаи успяха да стигнат до фалшификатора, след като под прикритие поискаха да купят 200 000 евро от негов човек за контакт. Димтро Дмитрович Кара, бе арестуван през февруари 2005. На 13 април същата година той избяга от затвора “Йозефщат”  във Виена. За това му помогнаха един фалшив и един практикуващ адвокат. Организацията е направена от Степан Кара. Юристът и друг мъж отиват на свиждане на Дмитро, фалшификаторът си сменя дрехите с тези на госта и след това излиза необезпокояван с адвоката. Връща се в България и се крие почти година. След това е арестуван от българските власти в Козарско и върнат в австрийския затвор. Адвокатът също е осъден.
Прецедентът така разтърси австрийското правосъдие, че оттогава всеки посетител дава пръстови отпечатъци, прави се биометрично разпознаване, а контактът на защитата с обвиняемите става през стъклена стена.
Докато бил зад решетките, 49-годишният Димитро, наричан също Руснака, делегирал права на брат си Степан да координира организацията му. Според полицията бизнесът с фалшивите пари бил планиран преди януари 2002 г., когато в 12 страни на ЕС стартираха разплащания в евро. Същата година влезли в обръщение и първите ментета. В Пловдив престъпната организация оборудвала множество работилници в подземията на фабрики. Отлично обучени професионалисти – около 200 души, произвеждали  купюрите. Те се отличавали с високо качество и можели да бъдат различени от оригинала само от специалист. Първоначално били от 50 евро, после – от 200 евро. Банкнотите били пренасяни към Виена на малки пратки, за да може при залавяне на някоя от тях да не се губи много.
От австрийската столица фалшивото евро поемало към останалите европейски държави. Там десетки сътрудници на Иванов с фалшиви имена и паспорти, наети коли и предплатени карти за мобилни телефони ги разпространявали.
Двамата братя бяха осъдени и за кражба на бяла техника в Пазарджик. В края на 2001-ва и в началото на 2002 г. братята са “ударили” общо шест ТИР-а и са откраднали от тях перални, газови фурни и аудиовизуална техника, като общата сума на всичко възлиза на близо един милион лева. Братята бяха разпитвани и за жестокото убийство на руснака Олег Пенчук в апартамент в ЖР “Тракия” , но вината им така и не бе доказана.
Стьопата и Димата, както са известни в ъндърграунда, през 90-те години често бяха герои на криминалните хроники. Украинците държаха дялове от попярния по онова време ресторант “Ротонда”, нощния бар “Вечерная Одеса” на Главната, фитнес в ЖР “Тракия”. През 1997 година те бяха задържани при зрелищна акция на специалните сили във “Вечерная Одеса”. Срещу тях са повдигани обвинения за рекет , измами, търговия с крадени коли. Срещу Димитро Кара имаше дори жалба от собственик на ресторант за неплатена сметка. След това се ориентират към фалшификаторския  бизнес, а сега, както става ясно, и към търговията с дрога.
Бай Амет бе арестуван на 26 октомври заедно с още четирима мъже в село Устина в момент на сделка с антични предмети. Групата е закопчана по сигнал и при специализирана операция на служители от сектор “Културно-исторически ценности” при ГД “Криминална полиция” и пловдивски полицаи. Криминалистите атакували къща в село Устина и така попаднали в момент на сделка между продавачи и купувачи на антични предмети. На място са задържани 45-годишният Йордан Пагуров от Устина. В дома му бил 62-годишният съселянин Ахмед Чаушев, обясниха от полицията. Зад решетките са клиентите – 38-годишен столичанин и двама пловдивчани. Петимата мъже тъкмо договаряли цената на античните предмети, когато криминалистите нахлули. При претърсването на дома на Пагуров криминалистите открили пет страници от метална антична книга, четири керамични статуетки и керамична купа. След това Чаушев бе освободен под гаранция , но остана на свобода по-малко от седмица.

Exit mobile version