Срещи с писателя Палми Ранчев в Пловдив

Издателство „Жанет 45“ представя Палми Ранчев в Пловдив с последната му книга с разкази. Срещата е на 25 октомври 2019, петък, 19:00 часа във  Vintage house – Дом на културата „Борис Христов, ет. 1, ул. „Гладстон“ 15.

По-рано през деня писателят гостува на четящите ученици във Френската езикова гимназия „Антоан дьо Сент Екзюпери“ в Пловдив.

Учеците питаха за ежедневието, любовта, писането, разказите и романът, който пише Палми Ранчев. Той избра да им почете стихове.

За книгата:

Оформление: Иво Рафаилов

Редактор: Митко Новков

Палми Ранчев въвежда читателя в света на аутсайдерите на едно общество, в което, като наследство от комунистическата диктатура, властват садизъм, цинизъм, алчност и жажда за власт, като разликата между агонизиращия стар и набиращия сила нов елит е трудно различима.

Гиорги Далос, член на международното жури

 …И ни показва едни човекоединици, оголени чак до най-вътрешния план на индивидуалността, до металната жила на егото, която е яка и хищна, защото няма друг смисъл, освен собственото съществувание. В тях свисти самото битие, фучи времето, диша Бог. Но не Бог моралистът, а мистичният и суровият, който те пълни с живот, без да ти придиря за какво ще го употребиш.

Владимир Трендафилов, литературен критик

Авторът признава достойнството не само на всяко човешко същество, но и на всяко живо. Създадена е чудесна галерия от образи на случайното момиче, пияницата или клошар, на бездомно куче и дебелата жена…, всички, които населяват големия град, изпълват го със своите миризми и сенки, със своите съдби и естествено присъствие.

Рада Александрова, писател

Палми Ранчев има бурна биография. Бил е боксьор, треньор, собственик на кафене и игрална зала, директор на вестник, журналист, сценарист, телевизионен водещ и безработен. Автор е на десетки стихосбирки, романи, новели, сборници с разкази и филмови сценарии. Превеждан е на английски, френски, полски, испански, унгарски, турски, сръбски, гръцки и други езици. Носител е на множество литературни награди, между които „Иван Николов“, „Дъбът на Пенчо“ и на международната награда „Банк Аустриа Литерарис”.

Откъс от разказа „Гласът“.

 

Exit mobile version