Катя Панева: Пловдив е много близък на сърцето ми – обичам хората и енергията, която има градът

Родена в Пловдив и въпреки че по-голямата част от живота и преминава в Димитровград, Пловдив завинаги остава любимият ѝ град и винаги ще има специално място в сърцето ѝ – така кандидатът за народен представител от листата на коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“ на трето място в Пловдив описва любовта си към града. Катя отново се връща в Пловдив за студентските си години, където завършва бакалавърска степен по „Стопанско управление“ в Пловдивския университет, след което следва и магистър по “Πyбличнa aдминиcтpaция, мeниджмънт и eвpoпeйcĸa aдминиcтpaция” във Варненския университет. Тя е народен представител в 45-ото, 46-ото, 49-ото и 50-ото Народно събрание. Към момента е зам.-председател на Комисията по здравеопазване, както и член на Комисията по труд и социална политика, и на Комисията по въпросите на младежта и спорта. В периода 2011 г. – 2021 г. е общински съветник в гр. Димитровград, а през 2022г. е била и областен управител на област Хасково.

Започнахме това интервю с кратка визитка за Вас, тъй като за първи път сте кандидат за народен представител от Пловдив и може би не сте добре позната на пловдивчани.

Точно така! За първи път от града, а преди това съм била няколко пъти кандидат от Пловдив-област. Въпреки това Пловдив винаги ще бъде много специален за мен град, защото тук са преминали едни от най-хубавите ми години. През годините аз съм следяла развитието му и проблемите, с които се сблъскват пловдивчани – от транспорт, през инфраструктура до замърсяването и образование.

Катя, вие сте позната като предложението на ПП-ДБ за министър на здравеопазването през април по време на ротацията. Сега сте действащ депутат и зам.-председател на Комисията по здравеопазване – можем ли да кажем, че подобряването на здравеопазването в България е сред основните ви приоритети?

Да, здравеопазването е един от основните ми приоритети. Системата ни се нуждае от реформа, която да е ориентирана към пациентите и да осигурява достъп до качествени здравни грижи за всеки, независимо от местоположението и социалния статус. В Комисията по здравеопазване работим активно за създаването на политики, които да улеснят достъпа до здравни услуги и да подобрят условията на труд на медицинските работници, и смятам, че въпреки малкото време, което имахме, успяхме да свършим доста полезни неща. Номинацията ми за здравен министър беше голяма чест и възможност за мен да демонстрирам, че имам ясна визия за промяна в системата, която да бъде в полза на хората.

Какви са основните предизвикателства, с които се сблъсквате в Комисията по здравеопазване? Какви са вашите приоритети за подобряване на здравната система в България?

Основните предизвикателства са свързани с неравномерното разпределение на медицински кадри, липсата на адекватно финансиране и остарялата инфраструктура в много от здравните заведения. Приоритет за мен е и да създадем повече възможности за развитие и задържане на медицинските специалисти в България. „Продължаваме промяната-Демократична България“ сме обърнали особено внимание на здравеопазването в тази кампания – развитието му е една от основните ни цели.

Какво успяхте да свършите до момента за българското здравеопазване – това е един доста критикуван сектор от населението – реформите там са бавни и трудно забележими, България изостава драстично в този сектор от другите европейски държави.

Разбирам напълно критиките на обществото и съм съгласна, че българското здравеопазване има нужда от сериозна реформа, която да е видима и осезаема за хората. През последните месеци обаче постигнахме конкретни резултати, които ще поставят основата за по-съществени промени. На първо място, въведохме механизъм за предварителна проверка на данните преди те да постъпят в системата на НЗОК, за да избегнем честите грешки, които водят до санкции и произволни проверки. Това ще гарантира по-голяма прозрачност и по-добро управление на ресурсите.

Освен това наложихме забрана за продажба на райски газ за физически лица, като разрешихме употребата му само за медицински и хранително-вкусови цели. Това беше ключова стъпка в борбата с неправомерната употреба, а заедно с това въведохме и строг контрол. Подготвихме и регулации за телемедицината, с което гарантираме качеството и безопасността на тези услуги, които ще бъдат все по-важни в бъдеще.

Важно е също да отбележа, че вече задължихме Министерството на здравеопазването да изготви мерки, които да увеличат броя на медицинските сестри и акушери с 30% до 2030 г. Ние създаваме основите за промяна, която няма да стане веднага, но вярвам, че с правилните мерки и подход ще постигнем дълготраен и реален напредък в сектора. Трябва да вървим напред с по-голяма решителност, за да наваксаме изоставането и да предоставим на хората модерно и достъпно здравеопазване.

Благодаря ви за това интервю! Ще ви дам и възможност да се обърнете към пловдивчани – какво бихте им казали?

Искрено благодаря за подкрепата и доверието, което получаваме. Ще призова пловдивчани да излязат на 27 октомври и да гласуват, защото апатията и отхвърлянето на гражданския ни дълг, няма да решат проблемите ни. Подкрепете ПП-ДБ с номер 26, за да се погрижим за България, защото ние се ангажираме да създадем по-добро бъдеще за всички ни.

Exit mobile version