6 общини от област Пловдив ще изградят енергийно ефективни системи за улично осветление по НПВУ
6 общини от област Пловдив – община Калояново, община Карлово, община Пловдив, община Сопот, община Стамболийски и община Съединение – сключиха договори с Министерство на енергетиката за внедряване на енергийно ефективни системи за улично осветление. Проектите са на обща стойност близо 8.5 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ, осигурени по втората покана „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление” (BG-RRP-4.028), част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Община Калояново изпълнява проект BG-RRP-4.028-0022 „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в системата за външно изкуствено осветление в населените места на община Калояново“ на стойност 1 974 073,00 лв. Предвижда се подмяна на уличното осветление на 15 населени места в общината, монтиране на нови осветителни тела с нови часовници за управление на уличното осветление. Ще бъдат монтирани също така нови табла за ел. захранване на уличното осветление и ще бъде инсталиран софтуер за управление на външното изкуствено осветление. По този начин се очаква да се спестят 90,08% от първичната енергия.
Проектът BG-RRP-4.028-0003 „Подобряване на енергийната ефективност на населените места на територията на общината чрез обновяване на системата за улично осветление“. Бенефициент е община Карлово, а общата стойност на БФП – 1 997 600 лв. Предвижда се подмяна на съществуващото улично осветление в градовете Карлово, Калофер, Клисура и Баня и в село Розино с нови 4945 LED осветители. Освен това проектните дейности предвиждат и изграждане на Контролен център за мониторинг и управление на уличното осветление. Чрез него ще бъде въведена пълна автоматизация на уличното осветление чрез локална безжична мрежа от типа ZigBee.
Община Пловдив ще изпълнява проект BG-RRP-4.028-0052 „Въвеждане на енергийно ефективни системи за улично осветление на територията на район „Източен“, „Западен“ и „Южен“ на Община Пловдив“, на стойност 1 994 853 лв. Той включва рехабилитация и модернизация на уличното осветление в трите големи пловдивски района. Предвижда се подмяната на 3948 бр. осветителни тела със съвременни LED такива и изграждане на система за автоматизирано управление и контрол и въвеждане на ВЕИ-базирано захранване за СУО. Очаква се в резултат на изпълнението на проекта да бъдат спестени поне 30% от средствата за електроенергия за улично осветление.
Община Сопот сключи договор BG-RRP-4.028-0042 „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в системата за външно изкуствено осветление на град Сопот“ на стойност 590 360,04 лв. Той предвижда реконструкция и модернизация на уличното осветление на Общината. Планира се да бъдат подменени всички енергоемки улични лампи с модерни, ефективни светодиодни осветители, с които да се намали консумацията на електрическа енергия и да се покрият критериите за осветеност. Дейностите по проекта предвиждат още доставка и монтаж на съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от възобновяеми източници, която ще се потребява от системата за външно изкуствено осветление на града, както и внедряване на нови средства за управление, контрол и мониторинг.
Проектът BG-RRP-4.028-0012 „Въвеждане на енерго ефективни мерки чрез реконструкция, модернизация и интелигентно управление на уличното осветление на територията на с. Йоаким Груево, с. Куртово Конаре, с. Ново село, с. Триводици“ се изпълнява от Община Стамболийски и е с бюджет 1 024 384,63 лв. Очаква се да бъдат подменени около 2000 осветителни тела, както и да бъде монтирано съвременно осветление по улиците на четирите села в общината.
Проектното предложение на община Съединение BG-RRP-4.028-0043 „Рехабилитация и модернизация на общинска инфраструктура – системи за улично осветление в с. Найден Герово, с. Драгомир, с. Малък Чардак, с. Неделево, с. Любен, с. Церетелево и с. Правище, община Съединение“ е на стойност 882 132,60 лв. То е насочено към постигане на енергийно-ефективна реконструкция на уличното осветление в седем населени места на територията на общината. Предвиждат се прилагането на енергоспестяващи мероприятия, включващи както подмяна на остарели осветителни тела с висок разход на енергия, така и внедряване на автоматизирана система за управление и мониторинг на уличното осветление.
Общо 82 общини, които спечелиха финансиране, подписаха договорите си с Министерството на енергетиката. Средствата са в размер на повече от 107 млн. лв., с които ще се модернизират населените места и ще се осигурят минимум 30% спестяване на електроенергия. Това е втора покана по инвестицията за подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление, която се изпълнява по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост. Тя беше обявена през януари 2024 г., а решението за финансиране на одобрените проекти е от 11 септември 2024 г. В своите проекти общините предвиждат внедряване на системи за мониторинг на енергопотреблението и за автоматично управление на осветлението. Голяма част от тях планират и въвеждане на възобновяем енергиен източник, като част от техническите решения включват изграждане на собствена фотоволтаична централа с батерия за нуждите на системата за външно изкуствено осветление.