Развитие по идеята „Пловдив в ЮНЕСКО“ до две години

В следващите до две години ще има развитие по идеята обекти в Пловдив да станат част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО. В скоро време ще се създаде План за опазване и управление на Епископската базилика, Малката базилика и сграда Ейрене, който трябва да бъде възложен за изпълнение от кмета или от Министъра на културата. Вероятно това ще направи кмета на общината, съобщи зам.-кмета по култура Пламен Панов след днешното посещение на делегация от ЮНЕСКО под тепетата.

Този план ще се прилага и в рамките на максимум 2 години идва нова визита от ЮНЕСКО, които ще проверят как се изпълнява. След това може да се пристъпи и към следващите процедури за обявяване на серийния обект от мозаечното наследство на Филипопол за Световно културно наследство. Няма рецепта и установени срокове, но това е практиката, заявиха от делегацията на ЮНЕСКО.

Пламен Панов разказа, че делегацията, водена от Ернесто Отоне – зам.-главен секретар на ЮНЕСКО, е посетила Капана, Римския стадион, както и частта от стадиона под бившия „Нармаг“. Това са добри примери за управление и показателни, че общината поставя културното наследство в центъра на своите политики. От делегацията останаха приятно впечатлени, добави Панов. Това е знаково посещение, не е случайно, че са тук, каза още зам.-кметът по културата.

Положителното е, че този План за опазване и управление е на база опита ни от последните години, допълни Панов. Двете базилики са показателни за добро публично-частно парньорство, между община, държава и фондация „Америка за България“, нещо, което прави добро впечатление по света. Вече има опит с този начин на управление и няма да е трудно да продължим да го изпълняваме в следващите две години, продължавайки добрите практики и коригирайки слабите страни, добави Панов.

Exit mobile version